Běloruská policie prohledala kanceláře opozičních kandidátů

Minsk - Běloruské bezpečnostní orgány provedly rozsáhlé prohlídky v kancelářích opozičních politických stran a v bytech některých jejich předáků. Policisté vedle písemných materiálů zabavovali především počítače. Podle agentury AFP to odůvodnili trestním vyšetřováním proti organizátorům povolebních masových protestů v centru Minsku.

V kancelářích Sjednocené občanské strany, jejíž představitel Jaraslav Romančuk byl v prezidentských volbách z 19. prosince jedním z protikandidátů prezidenta Alexandra Lukašenka, byly zabaveny všechny počítače. Prohlídka se uskutečnila také u dalšího prezidentského kandidáta Aljakseje Michaleviče, který je v současnosti vězněn, u rodičů novinářky Iryny Chalipové, dopisovatelky ruského opozičního listu Novaja gazeta, a v bytě šéfredaktorky opozičního webového serveru Charta 97 Natalji Radzinové, která je rovněž vězněna. Oznámila to dnes nevládní organizace na ochranu lidských práv Vesna 96.

Také evropský rozhlas pro Bělorusko, financovaný Evropskou unií a vysílající z Polska, dnes oznámil, že všechno technické vybavení jeho neoficiální redakce v Minsku bylo zabaveno.

Pět prezidentských kandidátů je stále ve vězení

Po protestech proti údajnému zfalšování prezidentských voleb v Bělorusku bylo téměř 600 osob odsouzeno k administrativním trestům od pokut až k 15 dnům vězení, zatímco dvěma desítkám osob, mezi nimiž je i pět opozičních prezidentských kandidátů, hrozí až 15 let vězení za organizování protestů, interpretovaných režimem jako masové narušování veřejného pořádku. Pětice opozičních kandidátů zůstává ve vězení. Běloruská justice hrozí, že zakáže činnost stran, jimž bude „organizování nepokojů“ prokázáno.

Vítězem nedělních běloruských prezidentských voleb se stal dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který je u moci již 16 let. Podle volební komise obdržel téměř 80 procent hlasů. Po vyhlášení výsledků voleb se na centrálním náměstí v Minsku shromáždilo přes 10 000 demonstrantů, kteří obviňovali režim z falšování volebních výsledků a pronásledování opozice.