iPhone hlídačem. Změří vám srdeční tep

Oklahoma - Mobilní telefony už umí leccos, měřit srdeční tep ale doposud ne. Jeden americký lékař z Oklahomy přišel s novou aplikací do iPhonu, díky níž jde sledovat srdeční frekvence. V některých situacích tak může i telefon zachránit život. Podle Davida Alberta jde o revoluční přístroj. Telefon je totiž malý, takže ho lze mít pořád u sebe.

„Ať už jste v odlehlé vesnici v Číně, nebo ve Spojených státech, prostě kdekoliv, kde existuje mobilní síť, všude tam můžete využít sílu iPhonu. Změříte se, a pokud chcete, pošlete svůj elektrický kardiogram lékaři,“ vyzývá doktor Albert.

Video iPhone jako EKG. Umí sledovat srdce
video

iPhone jako EKG. Umí sledovat srdce

Funguje to jednoduše. Speciální snímač dokáže přesně rozeznat jednotlivé křivky srdečního tepu. Displej telefonu poslouží jako kardiograf. Telefon tak stačí vzít do ruky a on už udělá vše sám. „Použití dvou stříbrných elektrod na zadní straně nám umožňuje sledovat srdeční tep. Díky tomu se dá i na ulici zhodnotit stav pacienta a leckdy mu můžeme zachránit život,“ vysvětluje Albert.

Novinka se dostane na trh během dubna a stát bude kolem 100 dolarů. iPhone není ale první. Tep srdce dovedly snímat třeba hodinky od firmy Casio.