Hledá se nový poradce pro Obamu

Washington - Novým šéfem poradců amerického prezidenta Baracka Obamy by mohl být William Daley - bankovní ředitel a nejmladší bratr starosty Chicaga. Podle několika zdrojů z Obamovy administrativy o tom prezident uvažuje. Od září má tým pouze prozatímní vedení. Poslední šéf odešel, aby mohl kandidovat na post starosty - a shodou okolností v Chicagu.

Minulý šéf Obamových poradců Rahm Emanuel rezignoval loni v září, aby se mohl věnovat kandidatuře na starostu Chicaga. Od té doby mají Obamovi poradci jen prozatímního šéfa.

Právě z Chicaga možná bude jejich nová hlava - shodou okolností bratr současného chicagského starosty Richarda Daleyho. „Musíme hledat všechny zdroje a možnosti, abychom se ujistili, že se nám podaří stabilizovat finanční sektor a vrátit naši ekonomiku zpátky na výsluní. Příští rok ale bude ještě velmi těžký,“ očekává William Daley.

Nejmladší bratr chicagského starosty si cestu do politiky prorazil jako poradce Billa Clintona. Později vedl prezidentskou kampaň Ala Gorea. Mluvilo se o něm i jako o potenciálním senátorovi nebo guvernérovi Illinois. V současnosti je jedním z ředitelů banky JP Morgan.