Za obchod s drogami v Íránu popravena žena

Teherán - V Íránu popravili Íránku s nizozemským pasem za obchod s drogami. Zahru Bahrámíovou zatkla policie v prosinci 2009 v Teheránu, když se účastnila opozičních demonstrací. Dcera popravené tvrdí, že všechny důkazy o pašování kokainu z Nizozemí do Íránu jsou falešné a že ji oběsili za protivládní aktivity.

Soud nad 46letou ženou, která má i nizozemské občanství, vynesl rozsudek 2. ledna. Následně Nizozemsko vyslovilo znepokojení a požadovalo, aby Írán případ Bahrámíové vysvětlil. Ministerstvo zahraničí podle AFP chtělo „informace, možnost poskytnout jí konzulární pomoc a spravedlivý proces“. Írán žádost odmítl s tím, že nizozemské úřady „nemají nárok se vměšovat do našich vnitřních záležitostí“. Mluvčí ministerstva zahraničí prohlásil, že íránský soudní systém je „naprosto nezávislý“. 

Nizozemsko se v reakci na to rozhodlo zmrazit veškeré kontakty s Íránem. „Týká se to veškerých oficiálních kontaktů mezi diplomaty a státními činiteli,“ prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí v Haagu Bengt van Loosdrecht. Šéf nizozemské diplomacie Uri Rosenthal si také povolal k rozhovoru íránského velvyslance. „Diplomat zprávu o popravě nizozemské občanky potvrdil. Ministr mu odpověděl, že to považuje za akt spáchaný barbarským režimem,“ uvedl mluvčí.

Írán dvojí občanství neuznává a vždy ženu označoval za Íránku, která se narodila v Íránu a teprve později byla naturalizována v evropské zemi. Žena byla zatčena v prosinci 2009 v Teheránu, kde se účastnila protivládních demonstrací. „Byla zatčena za zločiny spojené s bezpečností,“ sdělila bez dalšího komentáře prokuratura. 

Při prohlídce jejího domova bylo údajně nalezeno 450 gramů kokainu a 420 gramů opia. Při vyšetřování vyšlo najevo, že 150 gramů kokainu prodala. „Odsouzená patřila k mezinárodní síti pašeráků drog a díky svým nizozemským kontaktům pomáhala přepravovat kokain do Íránu, kde ho dvakrát distribuovala,“ uvádí se v dokumentu prokuratury. 

Současně ale byla v jiném procesu souzena za příslušnost k ozbrojené protivládní skupině, za což se také uděluje trest smrti, řekla nizozemskému rozhlasu dcera popravené.