Řím kvůli přílivu imigrantů z Afriky vyhlásil humanitární tíseň

Řím - Italská vláda dnes vyhlásila stav humanitární tísně vzhledem k přílivu tisíců imigrantů ze severní Afriky, kteří do země přijíždějí. Tento krok má umožnit urychlené přijetí opatření, díky nimž bude možné masové imigraci čelit. Řím už v pátek požádal o pomoc Evropskou unii a varoval před nebezpečím humanitární krize. Od středy připluly k italským břehům téměř tři tisíce imigrantů, především z Tuniska. Jen v noci na dnešek jich přibylo více než 250.

Ministr vnitra Roberto Maroni a ministr zahraničí Franco Frattini vydali společné prohlášení, v němž vyzvali k naléhavé schůzce Rady pro justici a vnitřní záležitosti EU. Itálie požaduje, aby unie u břehů Tuniska neprodleně rozmístila misi Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex), uvedli ministři.

Vyhlášení stavu humanitární tísně umožní vyhnout se některým zákonným formalitám a dovoluje místním úředníkům, například prefektům, aby přijímali okamžitá opatření. Umožní rovněž urychlené použití zvláštních finančních zdrojů.

Video Itálie pod tlakem uprchlíků
video

Itálie pod tlakem uprchlíků

Civilní ochrana vytvořila krizový štáb, který se bude zabývat výhradně problémem migrace. Italské úřady zřídily letecký most a využívají rovněž trajektů, aby zajistily transport běženců z ostrova Lampedusa ležícího jižně od Sicílie a severně od Tuniska. Imigranti jsou převáženi do středisek na Sicílii a na jihu Itálie, kde je zajišťována jejich identifikace a kde se rozhoduje o jejich vyhoštění. Do dnešního večera má Lampedusu opustit všech 3 000 běženců, kteří sem od středy dorazili. Přijíždějí však další. Na Lampeduse budou otevřeny dva sběrné tábory, které byly před dvěma lety uzavřeny.