Švýcaři se v referendu odmítli vzdát držení zbraní

Bern - Švýcaři dnes v referendu odmítli zpřísnění velmi liberálních pravidel pro držení střelných zbraní. Podle agentury AFP to vyplynulo z průzkumu mezi občany, kteří odhlasovali. Ve Švýcarsku na osm milionů obyvatel připadá 2,3 milionu střelných zbraní. Navrhovatelé změn poukazovali především na vysokou míru sebevražednosti.

Emotivní kampaň a do poslední chvíle rozdělená země. Na jedné straně plyšoví medvídci s prostřelenou hrudí, na druhé zvyky a tradice. Jazýčkem na vahách měly být ženy. Právě ony volaly po zpřísnění pravidel, podobně jako Laurence Deonnová. Bratra jí kulka zabila před 60 lety nešťastnou náhodou. „Hráli si s revolverem a střela ho zasáhla přímo do srdce. Bylo mi 13 a slyšela jsem to z vedlejší místnosti. Tehdy jsem tomu nerozuměla. Umřel jen v pyžamu, bylo to rychlé,“ řekla Deonnová.

Zbraně jsou pro mnohé Švýcary součástí životního stylu

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema

Právo nechat si zbraň doma po absolvování vojenské služby platí v zemi už od 2. světové války. Pro mnohé je součástí švýcarského stylu života. „Ztělesňují naši identitu, náš demokratický systém, naši svobodu. Švýcarsko odjakživa stálo na systému domobrany, civilistech, kteří sloužili v armádě. Lidé měli vždy zbraně doma a starali se o ně,“ řekl Xavier Schwytzgübel z pravicové Švýcarské lidové strany.

Reforma, za kterou stáli hlavně lékaři, ženské organizace a policie, měla střelné zbraně přesunout z domova do trezorů. Navrhovala také přísnější prověrky majitelů. Na to si alpská země bude muset ještě počkat.

Argumenty příznivců ale jen tak nezmizí. V rámci Evropy se ve Švýcarsku ročně zastřelí nejvíce lidí v přepočtu na počet obyvatel: celkově zemře po výstřelu každý rok 300 osob. Četnost sebevražd s použitím střelné zbraně je ve Švýcarsku třikrát vyšší, než je evropský průměr.

Švýcarsko
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Sean Gallup