Soud rozhodl: Nositel Nobelovy ceny balí kufry

Dháka - Laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2006 Muhammad Júnus musí odejít z vedení bangladéšské banky Grameen. Ta je celosvětově známá tím, že poskytuje malé úvěry chudým lidem. Odvolání Júnuse se dostalo až k Nejvyššímu soudu. Ten dal za pravdu centrální bance, že Júnus má být už deset let v důchodu. On sám tvrdí, že jeho odvolání je politickou mstou.

Sedmdesátiletý Júnus banku v roce 1983 založil a jejím ředitelem byl od roku 2000. V zahraničí jej oceňovali politici i finančníci, ale loni se ocitl v nelibosti bangladéšské premiérky Šajch Hasíny Vadžídové. V norském dokumentárním filmu totiž tehdy bylo vysloveno podezření, že banka krátí stát na daních. Júnus jakékoli nesrovnalosti popírá.

Ani norské úřady důkazy o zneužívání prostředků banky nebo o korupčních praktikách nenašly. V Bangladéši však musel Júnus během posledního měsíce vypovídat před třemi různými soudy v případech, které se týkají jeho banky.

Název peněžního domu je odvozen od slova grámín, které v bengálštině znamená zemědělský nebo vesnický. Banka poskytuje úvěry mimo jiné zemědělcům, rybářům a dalším, aniž by od nich požadovala záruky. Banka už poskytla malé půjčky za zhruba deset miliard dolarů (přes 175 miliard korun) obyčejným lidem, převážně ženám. Cílem úvěrů je podpořit podnikání a pomoci lidem vymanit se z chudoby.

Bangladéšská centrální banka údajně žádala, aby Júnus odešel do důchodu kvůli příliš vysokému věku. Oficiální věk odchodu do důchodu je totiž u ředitelů komerčních bank 60 let. Júnus se ale hájil tím, že dozorčí rada jej může ponechat ve funkci tak dlouho, dokud bude schopen plnit své povinnosti.

Muhammad Júnus
Muhammad Júnus
Více fotek
  • Muhammad Júnus autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2380/237959.jpg
  • Muhammad Júnus autor: Hossain Toufique Iftekher, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2380/237957.jpg