Rakousko chce testy elektráren - ty české jsou bezpečné, ujišťují odborníci

Vídeň - Havárie na jaderné elektrárně v japonské Fukušimě způsobená silným zemětřesením a následnou tsunami znovu rozvířila debatu o budoucnosti jaderné energie v Evropě. Už včera se Rakousko vyslovilo pro to, aby se v evropských zemích uskutečnily na jaderných elektrárnách testy odolnosti. Ty by se týkaly i Česka, odborníci ale uklidňují, že v Temelíně ani Dukovanech podobné nebezpečí nehrozí.

Našim jižním sousedům jsou jaderné elektrárny trnem v oku už dlouho. Teď chce rakouský ministr životního prostředí provést zátěžové testy jaderných elektráren v Evropě, podobně jako se kvůli krizi testovala odolnost bank. Je prý třeba ověřit, zda jsou elektrárny bezpečné v případě zemětřesení a jaký je stav jejich chladicího systému. Evropa podle Berlakoviche musí svůj postoj k jaderné energetice přehodnotit. „Chceme, aby elektrárny měly nejvyšší bezpečnostní úroveň, nebo aby byly uzavřeny,“ prohlásil v televizi ORF 2. 

Berlakovich chce toto téma nakousnout už dnes v Bruselu na schůzce se svými ministerskými kolegy, hlavní debata ale bude zítra, kdy se do Bruselu na mimořádný summit sjedou unijní experti na jadernou energii. 

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je ale přesvědčena, že českým jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima nehrozí. Jaderné elektrárny jsou podle ní projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak elektrárny v Česku zajištěny i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek elektřiny do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí. 

Že tuzemské jaderné elektrárny nestojí v seismicky aktivních oblastech, uznávají i čeští a rakouští nevládní aktivisté. I tak jsou prý testy nutné: „Chladicí systémy mohou selhat i z jiných důvodů, než jsou tsunami nebo silné zemětřesení,“ upozornila Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky. 

Podle expertů by se mohli Rakušané ptát třeba na to, jak moc zranitelné jsou tři obří dieslové agregáty v Temelíně, které zajišťují bezpečnost. Dana Drábová podotkla, že se Česko nikdy žádné prověrce bezpečnosti nebránilo, Rakušané už ovšem detailními informacemi o Temelínu disponují. Žádost o zátěžové testy jaderných elektráren pak označila za předčasnou.