V Polsku se rozmáhá organizovaný zločin

Varšava - Polská policie bojuje s nárůstem organizovaného zločinu. V zemi právě probíhá rozsáhlá operace zaměřená na rozbití drogových gangů. Těch totiž v zemi rychle přibývá. Většinou pocházejí z Asie, kromě pěstování drog se živí třeba prodejem nelegálního alkoholu, pašováním cigaret nebo praním špinavých peněz.

Nejvíce vydělávají organizované gangy na pěstování konopí a výrobě marihuany. Loni policie odhalila 61 pěstíren konopí, přičemž více než polovina patřila Vietnamcům. Řada z nich se údajně do Polska přesunula z Česka. Pracují samostatně, bez spolupráce s polským podsvětím. „Přibývá skupin tvořených cizinci, zvláště vietnamské národnosti. Jde hlavně o pěstování konopí,“ potvrzuje ředitel Ústřední vyšetřovací kanceláře Adam Maruszczak. 

Podle policie už tito pěstitelé ovládli polský trh. Zatím se ale nepodařilo zjistit, jaká je struktura asijských gangů a kdo stojí v jejich čele. Gangů je více a jsou lépe zorganizované, lépe vyzbrojené a používají modernější zařízení. Skupiny organizovaného zločinu jsou pro polskou policii horším protivníkem než třeba před 10 lety. 

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Gangy nejsou tak rozvětvené, mění svá působiště a dokážou se rychle přizpůsobit nové situaci. Speciální policejní útvar pro vyšetřování sice v těchto dnech v několika městech na pobřeží Baltu zadržel 18 osob, ale jde jen o jednu skupinu. „Jsou obviněni z výroby drog ve velkém množství,“ říká Jan Kościuk z gdaňské policie. 

Loni speciální útvar rozbil 150 gangů a za mříže poslal přes 2 tisíce osob, na seznamu je však stále přes 500 skupin organizovaného zločinu, přičemž přibývá těch, které posilují své kontakty v zahraničí.