Obama označil operaci v Libyi za nezbytnou

Washington - Americký prezident Barack Obama ve zvláštním projevu hájil účast USA na vojenském zásahu v Libyi. Intervence podle něj byla nezbytná k odvrácení krveprolití. Spojencům se to podle Obamy podařilo, když zastavili „smrtící postup“ jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vůči povstalcům proti jeho režimu. Role USA v konfliktu se nyní zmenší, od středy velení v něm zcela převezme Severoatlantická aliance, řekl také Obama. Reagoval tak na domácí kritiky, kteří mu mimo jiné vytýkají, že akce nemá jasně vymezený cíl ani ohraničení. Některým členům Kongresu také vadí, že prezident k zásahu přistoupil bez souhlasu zákonodárců.

Obama zdůraznil, že Spojené státy musejí jednat, pokud jsou jejich zájmy a hodnoty v sázce. „Kaddáfí uvedl, že nebude mít s vlastními lidmi slitování. Přirovnal je ke krysám a hrozil, že je bude trestat dům od domu. V minulosti jsme byli svědky toho, jak zabil přes 1 000 lidí za jeden den. … Věděli jsme, že když budeme čekat jen jeden den, mohlo by Benghází … utrpět masakr, který by měl dozvuky v celém regionu a poskvrnil by svědomí světa. Nebylo v našem národním zájmu to dopustit. Odmítl jsem to dopustit,“ řekl Obama.

Prezident také zdůraznil, že zásah má mezinárodní rozměr a že role Spojených států v něm je omezená. NATO od USA ve středu převezme poslední zbytky velení, kdy začne řídit ochranu civilistů v Libyi. „Díky posunu k širší koalici založené na NATO rizika a náklady této operace pro naši armádu a americké daňové poplatníky významně klesnou,“ uvedl americký prezident.

Video V Libyi se bojuje o Syrtu
video

V Libyi se bojuje o Syrtu

Zároveň znovu zopakoval, že Libyi by podle něj bylo lépe, pokud by se Kaddáfí vzdal moci. Obama nicméně označil za chybu, pokud by se spojenci v zemi pokoušeli o změnu režimu. „Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. … Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat,“ řekl americký prezident.

Pokus o násilné svržení libyjského diktátora by podle něj také mohl rozštěpit mezinárodní koalici. Další osud Kaddáfího je tak v rukou Libyjců samotných. Obama přitom uvedl, že spojenci budou tamní obyvatele podporovat v jejich touze po svobodě. „Nemusí se to stát přes noc, silně oslabený Kaddáfí se zoufale drží moci. Ale lidem v jeho okolí a všem Libyjcům by mělo být jasné, že historie není na jeho straně,“ řekl americký prezident.

R. Borosage, institut Kampaň za budoucnost Ameriky:

„Pokud se v Libyi ujmou moci demokraté Jeffersonova střihu, bude hrdinou. Pokud se ale zaplete do vleklé občanské války, pak by to mohlo být nesmírně nákladné pro tuto zemi a jeho by to politicky přišlo draho.“

Obama nicméně ve svém projevu nenastínil, jak si přesně představuje konec konfliktu či rozsah americké mise. Před projevem to po něm požadoval například šéf republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnel. Někteří analytici přitom uvádějí, že pokud zásah neskončí rychlým úspěchem, mohlo by to pro prezidenta mít katastrofální následky.

Spojenci k vojenské akci proti Kaddáfímu přistoupili 19. března na základě rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, jejímž cílem je ochrana libyjských civilistů. Rezoluce mimo jiné nad zemí zavedla bezletovou zónu. Mezinárodní společenství se obává, že Kaddáfí by se v boji proti povstalcům, kteří v části země již několik týdnů odmítají jeho vládu, mohl dopustit masakrů.

Libyjská vládní vojska se připravují na obranu Syrty

Libyjští vládní vojáci posilují podle amerických hlášení své pozice v rodišti Muammara Kaddáfího v Syrtě, aby se připravili na očekávaný útok rebelů. Jednotky věrné režimu budují kontrolní stanoviště a rozestavují ve všech částech města tanky, uvedla agentura DPA. „Domníváme se, že režim se chce v Syrtě zakopat,“ prohlásil v Pentagonu americký viceadmirál Bill Gortney.

Viceadmirál ale zároveň vyjádřil opatrnost nad dosaženými úspěchy a bojovými schopnostmi rebelů. „Je očividné, že opozice není dobře organizovaná, nejde o žádnou robustní organizaci,“ dodal s tím, že každé jejich vítězství tak stojí na slabých základech.

Gortney na tiskové konferenci řekl, že mezinárodní koalice, která podniká na Kaddáfího pozice letecké údery, vypálila za posledních 24 hodin šest střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Celkem jich tak spojenci vypustili na libyjské cíle 199, z toho sedm střel tohoto typu bylo vystřeleno z neamerických zařízení. Na Libyi dopadlo více než 600 bomb, z nichž 455 bylo amerických.

USA již podle Gortneyho z oblasti stáhly USS Providence, jednu ze svých tří nasazených ponorek. Reuters citovala další americké představitele, podle kterých Washington začne postupně stahovat i další válečná plavidla, jakmile NATO od středy převezme nad bojovými operacemi velení.