Umarov byl prý zabit

Moskva -Vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov možná zemřel během včerejší protiteroristické operace ruských sil v neklidném Ingušsku. Oznámila to dnes ruská média. Umarova se ruské úřady snaží dopadnout roky a smrt „kavkazského emíra“ byla už několikrát ohlášena, nikdy však nebyla potvrzena.

Tentokráte se kriminalisté snaží zjistit, zda se „kavkazský emír“ nacházel mezi povstalci usmrcenými při pondělním náletu vrtulníků a operaci speciálních jednotek v Sunženském lese. Je to obtížně dostupné teritorium na pomezí tří severokavkazských republik, Ingušska, Čečenska a Severní Osetie, kde se zřejmě skrývají i spolupachatelé loňských atentátů v moskevském metru a lednového atentátu na moskevském letišti Domodědovo. Podle Národního protiteroristického výboru se podařilo zlikvidovat 17 povstalců.

„Podle předběžných údajů se mezi nimi nacházeli i Umarovovi tělesní strážci. Umožňuje to předpokládat, že v boji zahynul i sám Umarov,“ řekl novinářům nejmenovaný policejní zdroj. Připustil však, že identifikace těl ještě nebyla dokončena, a tak je ještě brzy hovořit o likvidaci vůdce povstalců. Výsledky expertízy se čekají v příštích dnech.

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Podle listu Kommersant byla operace zaměřena především proti základně Aslana Bjutukajeva, zvaného emír Chamzat, připravujícího sebevražedné atentátníky. Při akci se podařilo dva povstalce zajmout živé, a sice bratry Jandijevovy, kteří doprovázeli Magomeda Jevlojeva při cestě na Domodědovo, kde se 24. ledna vyhodil do povětří a usmrtil 37 lidí. Ani podle Kommersantu není dosud zřejmé, zda se mezi zabitými povstalci nachází i emír Chamzat a Umarov.

Umarov se posléze přihlásil k odpovědnosti za atentát na letišti, jakož i k loňským atentátům v moskevském metru, které si vyžádaly 40 životů.