Česko-chilské pojítko: diktatury, vlajka a Neruda

Buenos Aires - Na dynamický chilský trh vyrazili čeští podnikatelé spolu s prezidentem Václavem Klausem. Po Argentině to byla další zastávka na cestě, která má českým investorům umožnit omezení závislosti na trhu evropském. Chile dnes patří mezi nejrozvinutější země Latinské Ameriky a zdejší trh je pro české podnikatele lákavý: mimo jiné i proto, že na rozdíl třeba od sousední Argentiny neklade žádné překážky.

Chile a Českou republiku spojují nejen barvy vlajek obou zemí, jak poznamenal na setkání se svým českým protějškem chilský prezident Sebastián Piñera, ale třeba i letité zkušenosti s diktaturami a boj za svobodu a demokracii, který si vyžádal tisíce obětí a poznamenal životy občanů obou zemí na dlouhá desetiletí, jak uvedl Klaus. Neopomněl se také zmínit o tom, že chilský básník a nositel Nobelovy ceny Pablo Neruda si jako svůj pseudonym zvolil jméno českého básníka Jana Nerudy.

Neblahou stopu před šesti lety v Chile zanechal český turista, když nechtěně založil požár v národním parku Torres del Paine. Češi se od té doby podíleli na jeho obnově.

Karel Schwarzenberg o uniformách chilské čestné stráže, z nichž je patrný německý vliv:

„Byl to takový zvláštní pocit vidět podobné formy, jaké si člověk pamatuje ze svého dětství.“

0

Československo vyváželo do Chile už ve dvacátých letech spotřební průmyslové výrobky. Jejich uplatnění na zdejším trhu je ale obtížnější, protože cena za dopravu je vzhledem k velké vzdálenosti vcelku vysoká, poznamenal Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovice a.s.