Omluva za nacistické dobroty asi vídeňského pekaře nezachrání

Vídeň – Ani omluva asi neuchrání před žalobou vídeňského cukráře Manfreda Klaschku, jenž zhotovil tři dorty ozdobené cukrovou polevou ve tvaru hákového kříže. Rakouský výbor mauthausenského koncentračního tábora (MKÖ) jej za čin zažaloval a žádá zavření pekárny, byť šéf organizace Willy Mernyi omluvu přijal i s moučníkem ozdobeným tentokrát židovskými a křesťanskými symboly.

Rakouské zákony nacistické symboly zakazují. Klaschka se bránil, že pouze plnil zadání jednoho ze svých zákazníků. Kromě inkriminovaných tří dortů upečených na objednávku prý další dorty s hákovými kříži nevyrobil.

Šéf organizace MKÖ připomínající zločiny nacismu sám pekaře na setkání pozval. „Zavolal jsem mu, protože ze zpráv z médií jsem nabyl dojmu, že si je vědom špatnosti svého činu a že ho lituje,“ řekl Mernyi v prohlášení umístěném na internetových stránkách organizace. Pekaři věnoval knihu o někdejším koncentračním táboře Mauthausen.

/*json*/{"map":{"lat":48.257127084116,"lng":14.501352310181,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/