Její otec Albert, vévoda z Yorku, se stal králem po překvapivé abdikaci svého bratra Edwarda VIII. Proto ani Elisabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová původně královnou být vůbec neměla. V dětství jí přezdívali Lilibet. S mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. Po vypuknutí druhé světové války mladičká Alžběta pronesla první rozhlasový projev k dětem celého světa. Za války pracovala v ženské pomocné službě.
Z dovolené se Alžběta vrátila jako královna

Rozhovor s Alexandrem Tomským
Zasnoubila se se vzdáleným bratrancem původem z Řecka, poručíkem Philipem Mountbattenem, svatbu pak měli ve Westminsterském opatství. V létě roku 1951 se král Jiří VI. vážně roznemohl. Zemřel v únoru následujícího roku, když byla Alžběta s Philipem v Keni. Domů se už vrátila jako královna, její korunovace se odehrála v červnu 1953, taktéž ve Westminsterském opatství.
„Je jí pouhých pětadvacet let, vypadá jako holčička a stala se královnou,“ psal tehdy deník The Daily Telegraph. Akce byla pokládána za příležitost k pozvednutí britské reputace ve světové politice. Hovořilo se dokonce o druhé „alžbětinské době“. Jako mladá královna navštívila Alžběta II. desítky britských kolonií. Pak se z impéria stalo volné Společenství a za další čas ztratila Británie i vliv v Evropě. Potom ale přišla Margaret Thatcherová, liberální revoluce, privatizace, válka o Falklandy a vůbec posílení britského ducha.
Královna hodlá vládnout až do své smrti
Dnes je Alžběta formální hlavou Společenství a nejvyšším představitelem anglikánské církve. Od října 1999 může jít i k volebním urnám na základě labouristické reformy horní komory britského parlamentu, Sněmovny lordů. V České republice ji mohli lidé na vlastní oči vidět v dubnu 1996, kdy navštívila Prahu a Brno. Někdejší trable s manželstvím prvorozeného prince a následníka trůnu Charlese ji ale vedly k prohlášení, že má v úmyslu vládnout až do své smrti.
