Desítky mrtvých při arabských protestech

Saná/Damašek/Manáma - Mohutné protivládní demonstrace se dnes konaly v řadě arabských zemí, jejichž obyvatelé se už týdny domáhají odchodu dlouholetých vládců, změny režimu a zlepšení životních podmínek. Jedním z nejkrvavějších dnů od vypuknutí bezprecedentní vlny nepokojů v polovině března se dnešek stal v Sýrii, kde bylo při střetech demonstrantů s policií zabito podle různících se zdrojů 27 až 49 lidí. Pokus prezidenta Bašára Asada uklidnit opozici částečnými ústupky a sliby očividně ztroskotal.

Dosud si tvrdé zásahy proti syrským demonstrantům vyžádaly na 220 životů. Dnes syrské bezpečnostní síly rozháněly demonstranty střelbou nejméně v devíti městech po celé zemi. Zabito bylo bezmála 40 lidí, oznámila agentura AFP, která telefonicky kontaktovala svědky a obhájce lidských práv. Agentura DPA píše o 35 mrtvých, zatímco agentura Reuters uvádí nejméně 49 zabitých, včetně jedenáctiletého chlapce.

Nejvíce obětí si podle upřesnění AFP vyžádala policejní střelba v lokalitě Azrá v provincii Dará (nejméně 14 mrtvých) a na předměstí Duma u Damašku (devět obětí). Mrtví jsou hlášeni také z Hiráku, Hamá a několika dalších damašských předměstí, tisíce demonstrantů volajících po svobodě, reformách a jednotě vyšly do ulic také v Latákíji, Banijásu, Homsu a Idlibu.

Video Masakr v Sýrii v UK
video

Masakr v Sýrii v UK

Masakr v Sýrii v UK

V Sýrii pokračují protesty

V jemenské metropoli Saná se tradičně vytvořily dva tábory: stoupenců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha před jeho palácem a odpůrců, kteří demonstrovali pod heslem „Pátek poslední šance“ v jiné části města, vzdálené asi dva kilometry. Protesty byly také v Táizzu na jihu země.

Odpůrci žádají, aby Sálih odstoupil. Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Sálih má podle něj předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dnů podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Prezident dnes prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.

Mnozí z demonstrantů s návrhem nesouhlasí. Někteří nesli transparenty s textem, že vrah patří před soud. Návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý odchod Sáliha, který je u moci 32 let a jeho mandát končí v roce 2013. Policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Na východě Jemenu dnes přišlo při dvou oddělených útocích teroristů z Al-Káidy o život 20 jemenských vojáků.

V ománském městě Salála vyšly do ulic 2000 lidí. Ománská opozice žádá politické reformy už dva měsíce, dnešní protest byl dosud největší. Sultán Kábus bin Saíd zemi vládne neomezeně po 40 let. Minulou neděli slíbil, že stát vydá na zlepšení životních podmínek lidí skoro tři miliardy dolarů. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.

Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Jestliže ho Sálih přijme, má předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dní podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Dnes prohlásil, že přijímá ty části návrhu, které odpovídají jemenské ústavě. Mnozí z demonstrantů ale s návrhem nesouhlasí: Podle nich patří vrah před soud a návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý Sálihův odchod. Sálih je u moci 32 let a policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Jeho mandát končí v roce 2013.

Egyptský prokurátor prodloužil dobu zadržení Mubaraka

Egyptský generální prokurátor rozhodl o 15 dní prodloužit dobu, po kterou má být zadržen bývalý prezident Husní Mubarak. Někdejší prezident byl dočasně zadržen 13. dubna kvůli vyšetřování represí při protivládních demonstracích, které v únoru přivodily pád jeho režimu. Podle místních médií by Mubarak mohl být v případě uznání viny odsouzen až k trestu smrti.

Generální prokurátor rozhodl prodloužit dobu zadržení kvůli dalšímu vyšetřování. Mluvčí státního zastupitelství zároveň oznámil, že vyšetřovatelé se vydali do nemocnice, kam byl Mubarak před více než týdnem přijat, aby pokračovali ve výslechu.

Demonstrace v Sýrii
Demonstrace v Sýrii