Rusko a EU se dohodly, že se o zrušení víz dohodnou

Moskva - Rusko a Evropská unie se po téměř ročním vyjednávání dohodly na společných krocích, které je nutné podniknout před vzájemným zrušením víz. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na zdroje z řad ruských a evropských diplomatů. Dokument načrtávající společnou cestu k bezvízovému režimu by měl být v konečném znění podepsán na nejbližším summitu Rusko-EU, který se má 9. a 10. června konat v Nižném Novgorodu.

Moskva už roky naléhá na Brusel, aby víza co nejdříve zrušil v zájmu těsnější spolupráce i společných hodnot. Unie ale až dosud odpovídala zdrženlivě vzhledem k nestabilitě na ruském severním Kavkaze, rozšířené korupci na ruských úřadech a propustnosti ruských hranic s postsovětskými sousedy.

Čtyři kroky k vízům

„Seznam společných kroků“ se skládá ze čtyř bloků. První se týká ochrany cestovních dokladů, tedy požadavků na biometrické pasy, na čtečky informací z pasů na přechodech či na výměnu informací o ztracených a ukradených dokladech. Experiment s vydáváním pasů podle evropských norem - tedy s čipem obsahujícím otisky prstů a data o duhovce oka - má začít na podzim v Petrohradu.

Druhý blok je zaměřen na boj s nelegální migrací a na společný přístup k ochraně hranic. Třetí se týká koordinace v bezpečnostních otázkách, aby svobody pohybu nezneužívali zločinci k praní peněz a pašování drog a zbraní. Čtvrtý je zasvěcen mezinárodním otázkám, včetně antidiskriminační politiky při získávání cestovních dokladů a volného pohybu lidí po zemi, kde pobývají. Zjevně tedy míří na ruská pravidla registrace pobytu, která se EU nelíbí.

Podle ruské diplomacie by tato pravidla měla být automaticky zrušena spolu se zrušením víz, protože mezinárodní dohoda o bezvízovém režimu by měla přednost před vnitrostátními předpisy. „Na otázku, proč nelze přihlédnout k přání Bruselu jednostranně a vyhovět mu už teď, diplomaté odpověď nemají,“ poznamenal Kommersant.

Předsevzetí do budoucna – do USA bez víz

Moskva si mezitím vytyčila nový úkol: prezident Dmitrij Medvěděv a premiér Vladimir Putin minulý měsíc vybídli amerického viceprezidenta Joe Bidena ke zrušení víz mezi Ruskem a USA. Biden sice odvětil, že takový úkol nespočívá v jeho kompetenci, nicméně podle ruských diplomatů je návrh míněn naprosto vážně. „Soudíme, že zrušení víz by se mělo stát jedním ze základních úkolů,“ řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.