Merkelová čelí kritice za radost z bin Ládinovy smrti

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová čelí v Německu kritice za to, že veřejně vyjádřila radost ze smrti vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina, kterého v noci z neděle na pondělí zastřelilo v Pákistánu speciální americké komando. Se svým výrokem narazila především ve své vlastní straně, Křesťanskodemokratické unii (CDU).

„Mám radost, že se podařilo bin Ládina zabít,“ prohlásila v pondělí Merkelová v reakci na oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy, že zvláštní vojenská jednotka zabila nedaleko Islámábádu nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládin stál mimo jiné za útoky na New York a Washington z 11. září 2001, které si vyžádaly na 3 000 lidských životů.

Mnoho politiků v tradičně křesťansky orientovaném Německu však nemělo pro slova kancléřky pochopení. „Jako křesťanka mohu jen říct, že není žádný důvod ke slavení, když byl někdo cíleně zabit,“ kritizovala šéfku vlády v dnešním vydání listu Berliner Zeitung místopředsedkyně Spolkového sněmu za Zelené Katrin Göringová-Eckardtová. „Můžeme se radovat, že Usáma bin Ládin už nebude vůdcem teroristů, ale z jeho smrti nemůže mít člověk radost,“ dodala.

Video USA zvažují zveřejnění fotky mrtvého bin Ládina
video

USA zvažují zveřejnění fotky mrtvého bin Ládina

Do zástupu kritiků se přidal také mluvčí skupiny angažovaných katolíků v CDU Martin Lohmann. „Právo na život je nedělitelné,“ citoval Berliner Zeitung Lohmanna, podle něhož by bylo vhodnější, kdyby kancléřka vyslovila radost z utlumení nebezpečí terorismu než ze smrti člověka. Vůbec nejlepší by ale podle něj bylo, kdyby bin Ládin stanul před soudem.

Stejný názor vyslovil i katolický vojenský biskup Franz-Josef Overbeck „Není možné se jako člověk, nejen jako křesťan, radovat ze smrti jiného člověka. To platí, i když se jedná o zločince,“ prohlásil.