Thajská policie dopadla dva Čechy, ukradli 74 milionů

Bangkok - V Thajsku byla zatčena dvojice Čechů, kteří v lednu roku 2008 u Hořic na Jičínsku ukradli 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle rakouského tisku dvojici, na niž Krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu vydal mezinárodní zatykač, pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. Oba zatčení mají být vydáni do Česka. České ministerstvo zahraničí informace o zadržení občanů zjišťuje.

Muži byli zatčeni ve městě Pattaya, které je jedním z nejnavštěvovanějších turistických center v Thajsku. Podle APA tam zjevně od svého zmizení žili. Podle rakouských novin úřady přivedla na stopu hledaných mužů těhotná přítelkyně jednoho z nich. Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli už dříve v České republice odsouzeni na deset let vězení.

Odpykali si však pouze rok, protože bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost pro porušení zákona a oběma pachatelům výkon trestu přerušila. Kovářová dnes říká, že si na okolnosti kauzy nepamatuje. Šlo prý o jednu z mnoha stížností, které musela v krátké době podepsat. A spoléhala na experty, kteří jí chystali podklady.

Video Telefonát Vlastimila Weinera
video

Telefonát Vlastimila Weinera

Telefonát Vlastimila Weinera

14:00 14.5.

Reportáž Jakuba Kajtmana a Tomáše Vlacha

Reportáž Lukáše Pospíšila

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vzal loni v srpnu stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Policie však ani jednoho z mužů nenašla. Blažek a Tesárek před hradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s případem nemají nic společného.

Oba také zpochybnili výpověď údajného komplice Milana Horycha, který se k podílu na krádeži přiznal a od soudu odešel s pětiletým trestem vězení. Blažek a Tesárek jsou přáteli z českolipské posilovny a byli už dříve trestáni za podvod a ublížení na zdraví.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková České televizi řekla, že Česko a Thajsko nemají smouvu o vydání, což znamená, že by se vydání obou mužů muselo uskutečnit na základě vzájemnosti. „Museli bychom se jako Česká republika zavázat, že v obdobném případě Thajsku rovněž vydáme - v uvozovkách - jejich obviněného zadrženého na českém území,“ řekla Palečková.

Vývoj případu:

17. ledna 2008 - Členové posádky vozidla bezpečnostní agentury Fenix policii řekli, že byli při své zastávce u Sedmihorek na Semilsku přepadeni ozbrojeným mužem, který si vynutil vydání 74 milionů korun. Policie však krátce po činu začala prověřovat verzi, že na loupeži se podílela posádka a že čin se odehrál v Hořicích na Jičínsku.

2. února 2009 - Případem tří obžalovaných se začal zabývat Krajský soud v Hradci Králové. Řidič dodávky Milan Horych řekl, že jej k podílu na krádeži donutili jeho známí Rudolf Tesárek a Josef Blažek. Ti to ale odmítli. Z ukradených peněz se policii do loňského roku podařilo najít pouze malou část (necelé čtyři miliony korun).

31. března 2009 - Soud uložil Horychovi pět let, Tesárkovi a Blažkovi 12 let vězení. V srpnu 2009 pak pražský vrchní soud Tesárkovi a Blažkovi tresty snížil - pro každého na deset let.

Červen 2010 - Tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v kauze stížnost pro porušení zákona. Tesárkovi a Blažkovi přerušila výkon trestu. Oba však posléze zmizeli.

3. srpna 2010 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vzal zpět stížnost Kovářové pro porušení zákona podanou k Nejvyššímu soudu.

29. září 2010 - Krajský soud v Hradci Králové vydal příkaz k zatčení uprchlých zlodějů Blažka a Tesárka, v listopadu 2010 pak vydal i eurozatykač a mezinárodní zatykač.

Prosinec 2010 - Ústavní soud odmítl stížnost Blažka, jeho desetiletý trest platí. Stejně tak rozhodl i letos v lednu v případě Tesárka.

14. května 2011 - Blažek s Tesárkem byli zatčeni v Thajsku. Podle rakouského tisku je pomohl vypátrat styčný důstojník rakouského kriminálního úřadu v Thajsku. Oba mají být vydáni do ČR.