Tornáda zabila v USA desítky lidí

Washington - Řádění tornád na americkém Středozápadě zabilo o víkendu podle nejnovější bilance přes 116 lidí, dalších 400 utrpělo zranění. Oběti jsou z nejhůře postiženého města Joplin ve státu Missouri. Počet mrtvých se podle místních činitelů může stále ještě zvýšit. Guvernér Missouri Jay Nixon vyhlásil výjimečný stav. S vlnou ničivých tornád se Spojené státy potýkaly minulý měsíc. V posledním dubnovém týdnu podle meteorologů udeřilo na jihu USA 362 tornád, z toho 312 během 24 hodin. Řádění živlů tehdy připravilo o život přes 350 lidí. Vlna bouří se tak stala nejhorší od roku 1925, kdy tornáda během jediného dne usmrtila 747 lidí.

Tornádo v padesátitisícovém Joplinu udeřilo v neděli odpoledne místního času. Nemocnice podle úřadů „dostala přímý zásah“, kvůli větrné smršti se zřítily také střechy na dvou hasičských stanicích. Ve městě byly hlášeny více než dvě desítky mrtvých a neupřesněný počet zraněných.

Další tornádo se v neděli přehnalo přes hlavní město státu Minnesota Minneapolis. Vítr zde připravil o život nejméně jednoho člověka, zraněny byly tři desítky lidí. Dva ze zraněných jsou v kritickém stavu. Větrná smršť se v neděli přehnala i přes město La Crosse ve Wisconsinu. Způsobila zde hmotné škody, když trhala střechy domů, z postižené oblasti ale nejsou zprávy o obětech. Guvernér Missouri vyhlásil stav ohrožení a varoval před dalšími tornády.

Video Tornáda na americkém Středozápadě zabila desítky lidí
video

Tornáda na americkém Středozápadě zabila desítky lidí

Tornáda na americkém Středozápadě zabila desítky lidí

PP 23.5.

Reportáž Blanky Závitkovské

Šest tornád se během víkendu přehnalo přes stát Kansas. V noci na neděli tornádo udeřilo na vesnici Reading s 250 obyvateli, kde vítr o rychlosti až 265 kilometrů v hodině poškodil většinu domů a 20 jich zcela zničil. Z Readingu je hlášen jeden mrtvý a pět zraněných.

Bouře rovněž zpřetrhaly elektrické vedení a v postižených oblastech se ocitlo asi 22 000 domácností bez proudu. Několika tisícům zákazníků se však už podařilo dodávky elektřiny obnovit.