Číňana naštvaly úřady. Zabil dva lidi

Peking - Číňan nespokojený s postupem úřadů vůči němu dnes v jihovýchodní Číně odpálil na třech různých místech nálože a zabil nejméně dva lidi. Šest osob bylo při útocích zraněno. Nálože vybuchly před vládními objekty v několikaminutových intervalech po sobě. K incidentům došlo ve městě Fu-čou ve východočínské provincii Ťiang-si. Původní informace hovořily jen o pěti zraněných.

První dvě nálože explodovaly asi deset minut po sobě po třetí hodině ranní SELČ na parkovišti před budovou okresního soudu a poblíž radnice téhož obvodu. U radnice bomba poničila asi deset aut a vyrazila okna domů. Třetí nálož útočník odpálil asi za půl hodiny před úřadem inspekce kvality potravin. Dvě první bomby byly umístěny v autech, která byla při útoku zničena.

Žádný z čínských sdělovacích prostředků zatím nevysvětlil motiv útočníka. V provincii Ťiang-si je hodně dolů, v nichž se běžně používají výbušniny, a také je tam několik dílen na výrobu pyrotechniky.

„Hodně lidí si stěžuje na vládu, která všechny tyto stížnosti ignoruje stejně jako tu moji. Ale žádný běžný člověk by nedokázal nic podobného, jako toto. Takové útoky tady běžné nejsou,“ řekl obyvatel města Čang Wej-čang. Sám se prý dostal do konfliktu s úřadem kvůli právnímu sporu týkajícímu se lesa. Agentura Reuters připomněla jiný případ z tohoto měsíce, kdy nespokojený bývalý zaměstnanec jedné banky na severozápadě Číny odpálil bombu a zranil tak 49 lidí.

V Číně se o podobných případech hovoří jako o „náhlých incidentech“, které vyvolávají ve vládě pochybnosti o možnosti udržet stabilitu v druhé největší ekonomice světa. Zvyšují se rozdíly mezi chudými a bohatými Číňany, přibývá korupce a množí se konflikty týkající se ochrany životního prostředí.