Jemenský prezident stále bojuje s opozicí

Saná/Paříž – Při nočních střetech v jemenském hlavním městě Saná mezi kmenovými vůdci a silami prezidenta Sáliha zemřelo nejmíň 40 lidí. Poničený je i dům opozičního vůdce šajcha Sádika Ahmara z kmene Hašídů. Na něj už vláda vydala zatykač. Od pondělí se násilí stupňuje, prezident totiž už potřetí odmítl podepsat dohodu o předání moci.

Prezident Alí Abdalláh Sálih nařídil zatčení nejvlivnějšího kmenového vůdce, šajcha Sádika Ahmara. Viní ho z „ozbrojeného povstání“. 

Ahmar zase v televizi Al-Džazíra obvinil Sáliha, že chce zatáhnout Jemen do občanské války. V noci exploze vážně poškodila Ahmarův dům, výbuch také zasáhl skladiště patřící tomuto kmenovému vůdci. 

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Ahmar je připraven okamžitě zastavit boje, jestliže totéž nařídí svým jednotkám i prezident. Vyzval také arabské státy, USA, Británii a Evropskou unii k nátlaku na Sáliha, aby odstoupil. „Žádné vyjednávání se Sálihem nefunguje, je to lhář, lhář,“ řekl šajch Ahmar.   

USA dnes vyzvaly všechny strany konfliktu v Jemenu k okamžitému ukončení násilností a prezidenta Sáliha k podepsání dohody o předání moci a odstoupení. Francie odsoudila současné boje v Saná, připsala „plnou odpovědnost“ za politickou krizi v Jemenu Sálihovi a jeho opakovanému odmítání podepsat dohodu o předání moci.