Kaddáfí ztratil veškerou legitimitu a musí se vzdát moci, shodli se lídři G8. Podle Paříže to ale neznamená, že by musel odejít ze země. USA a Francie zdůraznily, že jsou odhodlány prosadit změnu režimu v Libyi.
Rusko na summitu souhlasilo s tím, že bude prostředníkem při jednáních o příměří mezi Tripolisem a libyjskou opozicí, jak žádala skupina G8.

Telefonát Miroslava Karase
Telefonát Miroslava Karase
Zprávy 12:00 - 27. 5. 2011
Telefonát Jana Šmída
Telefonát Barbory Šámalové
Na summitu ve Francii se lídři také dohodli, že podpoří demokratizaci v arabských zemích. Na pomoc opozičním táborům chtějí věnovat až 20 miliard dolarů.
Rezoluce skupiny G8:
„Probíhající změny na Blízkém východě a v severní Africe jsou historické a mohou otevřít dveře takovým přeměnám, jaké se udály ve střední a východní Evropě po pádu Berlínské zdi.“
Kritika zazněla v závěrečné deklaraci také na adresu Sýrie a Jemenu, kde autoritativní režimy tvrdě potlačují protesty opozice. Návrh deklarace vyjadřuje „zvyšující se obavy“ z násilného vývoje v Jemenu a vyzývá k demisi prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.
Obama se přesouvá do Polska
O možnostech pomoci arabským zemím, kde nyní opozice bojuje proti mocenským režimům, jednají dnes ve Varšavě i prezidenti zemí ze střední a východní Evropy, večer se k nim přidá i americký prezident Barack Obama.
Prezidenti se budou zamýšlet nad tím, jak středoevropské a východoevropské země díky svým zkušenostem s přechodem k demokratickým režimům mohou pomoci jiným zemím v jižním i východním sousedství Evropské unie. Hostitel schůzky polský prezident Bronislaw Komorowski řekl: „Asi každá z našich zemí prošla nelehkou cestou od totality k demokracii, naše část Evropy byla v mimořádné míře svědkem válek, diktatur a jiných forem omezení lidské svobody. Nikdo rozumný nebude odporovat, že šlo o změny k lepšímu, že díky nim lidé v našem regionu žijí v podmínkách svobody a rostoucího blahobytu.“
Na schůzku do Varšavy přijeli prezidenti Česka, Slovenska, Německa, pobaltských a některých balkánských zemí. Na večeři s prezidenty přijde i šéf Bílého domu Barack Obama, který do Polska přiletí ze summitu G8 ve Francii.
Výběr bodů Prohlášení o arabském jaru, na němž se shodly země G8:
- Historické změny, ke kterým dochází na Blízkém východě a v severní Africe, mohou otevřít dveře podobné transformaci, jaká nastala ve střední a východní Evropě po pádu Berlínské zdi. Touha lidí po svobodě, lidských právech, demokracii, pracovních příležitostech a důstojnosti vedla k tomu, že převzali kontrolu nad vlastním osudem v rostoucím počtu zemí v regionu.
- My, členové skupiny G8, silně podporujeme požadavky arabského jara i ty, které má íránský lid. Slyšíme hlas občanů, podporujeme jejich odhodlání dosáhnout rovnosti a stojíme při jejich legitimních požadavcích na demokratické, otevřené společnosti a všeobecnou ekonomickou modernizaci. Zejména oceňujeme roli, kterou v těchto transformačních hnutích hrají mladí lidé a ženy.
- V přítomnosti premiérů Egypta a Tuniska, tedy dvou zemí, kde má hnutí svůj počátek, a generálního tajemníka Ligy arabských států jsme dnes zahájili „Deauvillské partnerství“ založené na našich společných cílech. Jsme připraveni otevřít toto dlouhodobé Partnerství všem zemím v regionu, které se transformují na svobodné, demokratické a tolerantní společnosti. Partnerství zdůrazňuje sdílené hodnoty, jimiž jsou svoboda a demokracie, a je založeno na respektu k suverenitě jednotlivých států.
- Toto Partnerství je založené na dvou pilířích: na politickém procesu na podporu demokratického přechodu a reforem vládnutí - zvláště boje proti korupci a posílení institucí nutných k zajištění transparentnosti a odpovědné vlády - a na ekonomickém rámci pro udržitelný a všeobecný růst. Partnerské země získají podporu pro hospodářské a sociální reformy, které podniknou v zájmu vytvoření pracovních míst a zajištění právního státu.
- Vyzýváme také příslušné mezinárodní finanční instituce a orgány OSN, soukromý sektor a občanskou společnost, aby s námi na této iniciativě spolupracovaly.
- „Deauvillské partnerství“ rozvine ekonomický program, který umožní reformu vlád, tak aby odpovídaly požadavkům občanů na silný, všeobecný růst, a který dopomůže k svobodnému a demokratickému výsledku nyní probíhajících politických procesů. Bude přizpůsoben, aby podpořil cíle každé země, a bude v souladu s jejich pokrokem v těchto oblastech:
1. Zlepšení vládnutí, transparentnosti, zodpovědnosti a občanské účasti na ekonomickém životě;
2. Zvýšení sociálního a ekonomického začlenění rozšířením možností pro všechny a zlepšením efektivity podpory pro potřebné;
3. Modernizace jejich ekonomik, podpora soukromého sektoru, zejména středních a malých firem, aby se napomohlo vzniku pracovních míst, a rozvoj lidského kapitálu a dovedností;
4. Podpora regionální a globální integrace, která přinese výhody globalizace.
- Vyzýváme k rozšíření mandátu Evropské banky pro obnovu a rozvoj, aby mohla podporovat transformaci v těch zemích regionu, které se rozhodnou jít cestou parlamentní demokracie, pluralismu a tržní ekonomiky.