Při útocích NATO zabity i desítky civilistů

Kandahár - Při útocích sil NATO na islámské vzbouřence v Afghánistánu přišly v posledních dnech o život i desítky civilistů a policistů. Severoatlantická aliance slíbila vše prověřit a výsledky vyšetřování zveřejnit. Vrtulníky Mezinárodní síly pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu udeřily v sobotu na rebely, kteří zaútočili na základnu NATO v provincii Hílmand na jihu země. Zasáhly přitom i dvě civilní obydlí. „Bohužel bylo zabito 14 nevinných civilistů, pět dívek, sedm chlapců a dvě ženy. Mezi dalšími šesti zraněnými byly tři děti, jedna žena a dva muži,“ uvedly úřady provincie Hílmand v prohlášení.

Vedení provincie Núristán na severovýchodě země zároveň uvedlo, že při zdejším leteckém útoku NATO 25. května zahynula nejen třicítka vzbouřenců, ale také 20 policistů a 18 civilistů. Ten den probíhaly tvrdé boje rebelů proti afghánským silám a jednotkám NATO a počet obětí nemusí být konečný.   

„Policisty zabila střelba spojenců. Civilisté byli zabiti, protože byli považováni za (povstalecké) tálibánce. Ti měli totiž civilní oděvy a poté, co jim došla munice, se ukryli do civilních obydlí,“ vysvětlily úřady.

ISAF byl o údajných civilních obětech informován a vyslal na místa vyšetřovací týmy, jejichž závěry zveřejní, ujistil mluvčí sil NATO Tim James. Poznamenal, že předběžná zjištění ohledně středečních bojů v Núristánu žádné civilní oběti nepotvrzují.

Civilní oběti jsou dlouhodobě citlivou otázkou v Afghánistánu, kde desetiletá přítomnost zahraničních vojáků v čele s americkou armádou živí protizápadní nálady. V polovině měsíce při náletu NATO přišli o život čtyři lidé, které obyvatelstvo označilo za civilisty. Následné dvoudenní demonstrace si vyžádaly 17 mrtvých.