Zatímco židé a muslimové pokládají chirurgické odstranění předkožky za potvrzení smlouvy s bohem, pro odpůrce obřízky to není nic jiného než mrzačení novorozence. „Je to bolestivé a zcela zbytečné. Ať si každý v dospělosti o sobě rozhodne sám. Ale dospělí muži si obřízku dělat nenechávají,“ říká jeden z odpůrců rituálu Lloyd Schofield.
Pokud by návrh v sanfranciských volbách prošel, hrozila by rodičům obřezaného dítěte pokuta tisíc dolarů a až rok za mřížemi. Agresivní kampaň paradoxně spojila sanfranciské židy a muslimy, kteří návrh pokládají za omezování náboženské svobody. „Obřízka byla odjakživa klíčovou součástí židovské tradice. A i v nejhorších časech útlaku přinášel rituál ohromnou radost,“ hájí tradici rabín Gil Leeds.

Reportáž Jakuba Szántó
Vyhrocená debata o náboženské povinnosti obřízky a o jejích zdravotních výhodách či nevýhodách se vede desetiletí. Ve Spojených státech přitom zdaleka nejde jen o náboženské téma - mají ji skoro dvě třetiny Američanů. Po celém světě je to - hlavně díky islámu - zhruba každý třetí muž. Podle urologů nicméně v tomto ohledu neexistuje jasná odpověď. Třeba v subsaharské Africe rozšíření obřízky výrazně snižuje riziko rakoviny, nicméně zákrok má svá rizika a nevýhody.