Peking se bojí arabského jara na mongolský způsob

Peking – Čínské úřady rozmístily početné armádní jednotky v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, kde pokračují výzvy menšinových etnických Mongolů k demonstracím. Manifestace Mongolů, požadujících respekt ke svým právům, se konaly minulý týden na protest proti zabití pastevce, kterého usmrtil automobil řízený Číňanem. Zabitý muž se s dalšími chovateli snažil zabránit v cestě konvoji nákladních automobilů s nákladem uhlí v oblasti Si-lin-kuo-le. Peking se snaží co nejvíce zamezit protestním shromážděním v duchu hnutí, která v posledních měsících otřásají arabskými zeměmi. Čínská vláda rovněž obvinila „osoby v zahraničí“, že manifestací v regionu využívají k podněcování nepokojů. Situace se zde ale postupně vrací k normálu.

Čínská vláda již dříve oznámila, že v souvislosti s incidentem zatkla několik Číňanů podezřelých z vraždy. Rozhořčení místních lidí se jí ale uklidnit nepodařilo. Hornické aktivity vyhánějí z kraje mongolské pastevce, kteří vinou dolů přicházejí o pastviny pro svá stáda. Pastevci si stěžují i na to, že vláda se je snaží silou donutit, aby se usadili v pevných domech.

Čínští vojáci v oblasti zablokovali přístupy na univerzity a veřejná místa pod širým nebem v několika městech. Na střežená místa nesmějí vstupovat ani novináři. Zablokovány byly na internetu stránky s odkazem na Vnitřní Mongolsko.

Video Rozhovor se Štěpánem Pavlíkem
video

Rozhovor se Štěpánem Pavlíkem

Mongolská menšina tvoří jen asi 0,4 procenta obyvatel Číny. Oblast Vnitřního Mongolska ale představuje více než desetinu území státu a do oblasti se přichází usadit stále více Číňanů. Čínští Mongolové tu tvoří již necelých 20 procent z 24 milionů obyvatel. Vnitřní Mongolsko je největším producentem uhlí v zemi a neobvyklé protesty v této oblasti přišly v době, kdy dochází k vážným výpadkům proudu ve vrcholící energetické sezoně. Vnitřní Mongolsko jako první v Číně získalo také status autonomní oblasti; komunistické vedení chtělo, aby sloužila jako model pro Tibet a ujgurský Sin-ťiang.

/*json*/{"map":{"lat":43.389081939117,"lng":112.8515625,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":41.705728515238,"lng":111.97265625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/