V Portugalských volbách triumfovala opozice

Lisabon – Opoziční středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD) Pedra Coelha zvítězila v nedělních předčasných parlamentních volbách v Portugalsku. Porazila vládní Socialistickou stranu (PS) premiéra Josého Sócrata. Vůdce socialistů přiznal porážku a ohlásil své odstoupení z funkce generálního tajemníka strany. Pravice získává dohromady přes 51 procent hlasů, což jí zajišťuje pohodlnou absolutní většinu v parlamentu. Země má vážné ekonomické problémy. V březnu podal premiér demisi poté, co se mu nepodařilo prosadit návrh úsporných opatření.

„Budeme potřebovat odvahu a také trpělivost, abychom zvládli obrovské problémy, které na nás čekají,“ řekl Coelho ve svém vítězném projevu v lisabonském hotelu. Řekl, že udělá vše pro to, aby „obnovil důvěru trhů a zahraničí v Portugalsko“. 

A bude k tomu mít silný mandát od voličů. Podle výsledků po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů získali sociální demokraté 38,8 procenta hlasů a tedy 105 parlamentních křesel. Konzervativní Lidová strana (CDS/PP) se ziskem 11,7 procenta hlasů 24 mandátů. To poskytuje těmto dvěma tradičním vládním partnerům silnou absolutní většinu ve 230členném zákonodárném sboru.

Video Volby v Portugalsku vyhrála sociální demokracie
video

Volby v Portugalsku vyhrála sociální demokracie

Volby v Portugalsku vyhrála sociální demokracie

6.6.2011 E21

Studio ČT24 o volbách v Portugalsku

Socialisté utrpěli ve volbách vůbec nejhorší výsledek za posledních 24 let. Získali s 28 procenty hlasů 73 křesel, což je o 24 méně než v minulých volbách. Šéf strany porážku uznal a řekl, že je čas odejít. 

Předseda CDS/PP Paulo Portas už oznámil, že je připraven sestavit většinovou vládní koalici s vítěznými sociálními demokraty. Země podle něj potřebuje silnou většinu, která se udrží celé legislativní období. 

Portugalsko se potýká s vážnými ekonomickými problémy a Sócrates v březnu podal demisi, když se mu v parlamentu nepodařilo prosadit úsporná ekonomická opatření. Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc; obě instituce ji schválily v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu korun).