Nový Zéland zasáhly další otřesy a sopečný mrak

Christchurch - Několik následných otřesů zasáhlo novozélandské město Christchurch, kde si pondělní zemětřesení vyžádalo jeden lidský život a 45 obyvatelům způsobilo zranění. Byly přerušeny dodávky elektřiny i vody. Při posledních otřesech čtyři desítky lidí utrpěly zranění, většinou lehká. Úřady vyzvaly obyvatele, aby se nevraceli do poškozených budov. Zůstaly uzavřeny školy, ale v některých čtvrtích už začalo odklízení trosek. Problémy hlasí i letiště: dělá jim starosti sopečný mrak chilského vulkánu Puyehue, který zavál vítr k Novému Zélandu a k jižním částem Austrálie.

Dva lidé zůstávají hospitalizováni. Zemřel jeden obyvatel pečovatelského domu, jiné informace o oběti zveřejněny nebyly. Desetitisíce lidí se v důsledku otřesů ocitly bez elektřiny, přičemž v zimních nocích se teploty na ostrovech blíží bodu mrazu. Úřadům se nicméně podařilo obnovit dodávky elektřiny většině postižených, takže bez energie zatím zůstává už jen 7 000 domácností. Energetická společnost proto poskytla potřebným alespoň generátory.

Od 22. února, kdy zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice v Christchurchi zabilo 181 lidí, zasáhly oblast tisíce následných otřesů. Ten velký pondělní o síle přes pět stupňů měl ale ohnisko v relativně malé hloubce a v blízkosti města, takže způsobil zřícení i některých nových budov. Zhoršil také stav desítek už dříve poškozených staveb. Jeden z posledních domů, které ještě v centru města stály, se rovněž sesunul.

Video Christchurch zasáhly následné otřesy
video

Christchurch zasáhly následné otřesy

Zemětřesení jsou na Novém Zélandě častá, protože tu na sebe narážejí dvě velké zemské desky a ostrovy leží i v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci. Seizmologové v této ostrovní zemi zaznamenají až 15 000
zemětřesení ročně, ale nanejvýš 150 jich člověk vnímá a dvě desítky dosahují pětistupňové hodnoty.

Život komplikuje i chilská sopka

Zemětřesení ale není jediný problém, který v těchto dnech sužuje Nový Zéland. Sopečný popel chilské sopky Puyehue omezuje letecký provoz nad ostrovy a také nad Austrálií. Tam na letišti Adelaide na jihu země uvízly stovky cestujících. Například společnost Qantas zastavila lety do Tasmánie a na Nový Zéland. Problémy hlásí i Melbourne, novozélandský Auckland a některá letiště v Argentině a Uruguayi. Ze sopky Puyehue stoupá mohutný kouř deset dní a částečky popela dosahují až do výšky 10 000 metrů.

Puyehue se probudila 4. června. Kvůli mraku popela z ní již dříve musel být omezen letecký provoz v Argentině, Chile, Uruguayi nebo v jižní Brazílii. Oblak se pak přesunul nad jih Austrálie a Nového Zélandu, kde se narušení letového provozu dotklo více než 60 000 cestujících. I kdyby sopka nyní popel přestala chrlit, jeho částečky se ve vzdušném prostoru Austrálie a Nového Zélandu podle tamních úřadů civilního letectví mohou nacházet ještě nejméně týden.

Sopečný oblak zasáhl letiště v Latinské Americe i Austrálii a v příštích 12 hodinách se zřejmě nerozptýlí. Evakuovaní obyvatelé nedalekého chilského Los Rios se poprvé směli vrátit domů, aby si vyzvedli věci a začali s úklidem. Tuny prachu zde pokryly domy, cesty i dobytek. Erupce vulkánu trvají už desátý den. Zprvu byly vysoké 12 km, pak osm a teď asi pět kilometrů.

Zlobí také eritresjká Dubbi

Dopravní problémy posiluje také sopka Dubbi, která obživla po 150 letech v africké Eritreji. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová proto zkrátila svou návštěvu v sousední Etiopii. Zdá se, že sopky mají na politiky spadeno. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí místo v Buenos Aires přistál o 700 km dál v Cordóbě. Americký prezident Barack Obama zase kvůli popílku z islandského vulkánu zkrátil květnovou návštěvu Irska.

/*json*/{"map":{"lat":-40.573544021743,"lng":-72.122840881348,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-40.581627659243,"lng":-72.108764648438,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

##GMAP:6127:Sopka Dubbi##