Na syrsko-turecké hranici hrozí humanitární katastrofa

Damašek – Sýrie dál tvrdě potlačuje protivládní demonstrace. Z Džisr aš-Šughúru armáda postupuje do dalších měst v blízkosti turecké hranice. Z oblasti prchají tisíce lidí, Turecko dnes na své straně hranice postavilo další dva stanové tábory pro uprchlíky. Těch je dnes v Turecku registrováno přes 8 500 a víc než polovina z nich jsou děti. Kolik Syřanů se skrývá podél hranice s Tureckem, se ale neví. Bez střechy nad hlavou, čisté vody a léků tam hrozí humanitární katastrofa. Sýrie vyzvala uprchlíky, aby se vrátili.

Právě v Džisr aš-Šughúru se o víkendu odehrávaly těžké boje. Podle Damašku šlo o potlačení aktivit ozbrojených gangů, ale místní lidé hovoří o souboji armádních frakcí, protože část vojáků prý odmítá plnit rozkazy. Syrská armáda se teď připravuje k zásahu v nedalekém historickém městě Maarat Numán, z něhož také prchají tisíce obyvatel.

Před tureckou hranicí čekají stovky Syřanů, kteří s sebou mají jen to nejnutnější. Do Turecka nechtějí, domů se ale vrátit nemohou. Většina přišla z Džisr aš-Šugúru a okolních vesnic. „Armáda podpálila naše pole a zničila naše domy. Zrovna když jsme utíkali, začali s bombardováním,“ říká jedna z uprchlic. Přímá svědectví se objevují také na sociálních sítích.

Video Sýrie dál potlačuje protivládní demonstrace
video

Sýrie dál potlačuje protivládní demonstrace

Syřané se podobně jako Jemenci dělí na ty, kteří si přejí svržení režimu, a ty, kdo prezidentovu kliku stále podporují. Ti se dnes v damašské čtvrti Mazza shromáždili kolem ohromné státní vlajky a podle státní televize provolávali národní jednotu a odpor vůči zahraničnímu vměšování.

Syrští uprchlíci v Turecku
Syrští uprchlíci v Turecku
Více fotek
  • Syrští uprchlíci v Turecku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2641/264093.jpg
  • Syrská armáda v ulicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2641/264089.jpg
  • Demonstrace na podporu syrského prezidenta Bašára Asada autor: Muzaffar Salman, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2642/264160.jpg