Havárie v jaderné elektrárně Fukušima bude jedním z hlavních témat konference. Témat k diskusi je podle odborníků opravdu dost, neboť účastníci setkání mají v ruce čerstvou zprávu, která nestranně popisuje události z 11. března letošního roku, tedy dne po zemětřesení a vlně tsunami ve Fukušimě.
Předkládaná zpráva má sto šedesát stran a zevrubně popisuje bezpečnostní opatření před katastrofou a bezprostřední dění po ní. Zaměstnanci elektrárny si podle zprávy například museli přinést ochranné pomůcky a manuál pro mimořádné události z jiných budov. Dokument zmiňuje i nedostatečnou ochranu elektrárny před přívalovými vlnami, osudná tsunami totiž hravě smetla zeď, která ji měla zadržet.

Havárie v jaderné elektrárně Fukušima - hlavní téma konference MAAE
Nejsilnější reakce na japonskou havárii přišla z Německa, které oznámilo postupné uzavření všech svých jaderných elektráren do roku 2022. Tamní elektrárenské společnosti podle týdeníku Der Spiegel přitom aktuálně hrozí ústavní žalobou a miliardy eur odškodného.
Amano vyzval k celosvětovému přezkoumání bezpečnostních opatření v zájmu zabránění dalším jaderným haváriím. Pokračovat v obvyklém provozování jaderných elektráren, jako by se nic nestalo, podle Amana není možné. Šéf MAAE také zdůraznil, že bezpečnostní vylepšení mohou být účinná jen v případě, že je země také uplatňují. Zatímco některé ze 150 členských zemí MAAE na konferenci prosazují, aby bylo přijetí jakýchkoli nových bezpečnostních pravidel povinné, většina jich upřednostňuje dobrovolnost a také se staví negativně k tomu, aby MAAE měla v jaderné energetice ústřední regulační roli.