Špion Potějev byl odsouzen v nepřítomnosti na 25 let

Moskva - Pětadvacet let by po případném dopadení měl strávit ve vězení bývalý agent ruské rozvědky Alexandr Potějev, který už byl dříve uznán vinným z vlastizrady a dezerce. Rozhodl o tom v nepřítomnosti obviněného vojenský soud v Moskvě. Potějev, který loni vydal Američanům síť ruských vyzvědačů, totiž uprchl ze země a žije pravděpodobně v USA. Soud se konal za zavřenými dveřmi a novináři byli vpuštěni jen na oznámení rozsudku. Jeho obhájce se proti rozsudku ihned odvolal.

Obvinění Potějeva vyvolalo svého času v Rusku obrovský rozruch a údajně i personální zemětřesení v tajných službách. Vyjadřoval se k němu i premiér Vladimir Putin, který loni v červenci řekl, že všechno bylo výsledkem zrady a že zrádci vždy špatně končí. Bývalý ruský plukovník měl loni v létě informovat americké tajné služby o síti ruských agentů, kteří se pod cizími jmény skrývali na území Spojených států. Skupina deseti lidí, mezi nimi i známá „agentka 90-60-90“ Anna Chapmanová, byla později zatčena a ve Vídni vyměněna za čtyři Rusy vězněné za údajnou špionáž pro USA.

Chapmanová u soudu figurovala jako svědek. Ve své výpovědi uvedla, že ji těsně před zatčením kontaktoval americký agent, přičemž použil tajný kód, který údajně znal jedině Potějev a její řídící agent v Moskvě. Chapmanová řekla, že jí vše bylo hned podezřelé, spojila se se svým kontaktem v Moskvě, který jí prý její podezření potvrdil. Krátce nato byla v USA zatčena. Také další nejmenovaní bývalí ruští agenti u soudu tvrdili, že jedině Potějev měl přístup k seznamu zahraničních agentů a že jen díky jeho zradě je prý americké úřady mohly dopadnout.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Právní zástupce devětapadesátiletého Potějeva ihned po vynesení rozsudku řekl, že se odvolá ke kasačnímu soudu. Důvody, na nichž odvolání postaví, podle ruských agentur nesdělil. „Budu především usilovat o zmírnění rozsudku, který je mimořádně tvrdý,“ řekl advokát. Dodal, že se se svým mandantem nikdy neviděl, obhajobou ho pověřil soud. „Byl jsem ve styku s manželkou Potějeva. Ta ho považuje za nevinného a nevěří v to, co se mu přisuzuje,“ dodal advokát.

Z Moskvy Potějev uprchl loni. Jel vlakem do Běloruska, poté s pomocí amerických agentů a s falešným pasem přes Německo do USA. Své ženě poslal jen textovou zprávu: „Mari, snaž se to brát klidně. Neodjíždím načas, ale navždy. Nechtělo se mi, ale stalo se. Začnu nový život, dětem pomůžu.“ Teď se chce jeho manželka dostat do USA také.

Z hrdiny degradovaným psancem

Soud Potějeva zároveň zbavil veškerých vojenských vyznamenání a hodnosti. Bývalý agent byl mimo jiné synem hrdiny Sovětského svazu, veteránem války v Afghánistánu a nositelem dalších četných vysokých vojenských vyznamenání.

Letadla s ruskými a americkými špiony ve Vídni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24