Maďarský parlament zdanil nezdravé dobroty

Budapešť – Maďarský parlament schválil zavedení zvláštní daně na nezdravé potraviny – tak zvané „hranolkové“ nebo „hamburgerové“ daně. Ta má platit od 1. září a zatíží potraviny přesolené, přeslazené nebo s nadmírou kofeinu či uhlohydrátů. U výrobků domácího původu bude daň platit výrobce, u dovážených distributor.

Maďarská média předem informovala, že daň je zaměřena především proti velkým zahraničním řetězcům rychlého občerstvení. V textu přijatého zákona ale o tom není zmínka. Nejisté také zatím zůstává, jak budou podle zákona hodnoceny tradiční maďarské kalorické speciality, jako suché salámy, čabajky nebo játrové paštiky. Jisté je jen to, že hořčice a majonézy nehledě na vysoký obsah soli a často i tuku zvláštní dani nepodléhají.

Vedle potravin je daň zaměřena na osvěžující nápoje, které obsahují málo ovocné šťávy, ale zato hodně cukru nebo kofeinu. Na ně se vztahuje dodatečná daň pět až 250 forintů (až 23 Kč) za litr, u potravin 100 až 200 forintů (devět až 18 Kč) za kilogram. Obchodníci, kteří zboží zatíženého mimořádnou daní prodají méně než 50 litrů nebo 50 kilogramů, jsou odvodu daně zproštěni.

Kritici namítají, že daň poškodí maďarské hospodářství, protože povede k nákupní turistice, kdy si Maďaři budou daní zatížené potraviny dovážet z ciziny.