Maďarští novináři nebudou muset uvádět své zdroje

Budapešť - Maďarský parlament dnes schválil změnu mediálního zákona, podle níž novináři nebudou muset uvádět své zdroje. Úprava nově stanovuje, že zveřejnění zdroje může požadovat jen soud nebo vyšetřovací orgán v případech souvisejících s bezpečností a veřejným pořádkem, a nikoli úřad pro kontrolu médií. Kontroverzní zákon poznamenal začátek maďarského předsednictví v EU v lednu tohoto roku, když byly jeho části kritizovány za zavádění cenzury.

Nově bude moci Rada pro média, která je výkonným orgánem úřadu pro kontrolu maďarských médií, stanovovat počet televizních orgánů a rádií, které budou moci vysílat. Orgán nicméně tvoří lidé blízcí vládní straně Fidesz. Rozhlas a televize by měly rovněž věnovat 35 procent programu maďarské produkci.

Parlament dále rozhodl, že pokuty za porušení zákona, které úřad vymáhá, představují veřejný příjem a mohou být v případě nezaplacení důvodem pro zabavení majetku mediálních společností.

Maďarské předsednictví v první polovině roku od počátku provázela polemika o mediálním zákonu, který musela Budapešť na nátlak Evropské komise upravit. Komise kritizovala zejména tři problematické části zákona - registraci všech médií včetně webových služeb, otázky takzvaného vyváženého zpravodajství a účinnost pro média se sídlem v jiných členských zemích EU.

Po sérii národní i mezinárodní kritiky byl zákon pozměněn tak, aby více odpovídal evropským zvyklostem. Dosavadní změny však jeho odpůrci stále považují za nedostatečné, neboť některé nekonkrétní formulace paragrafů mohou sloužit k cenzuře protivládních hlasů.