Nečekaná pomoc proti Alzheimeru - skořice

Tel Aviv - Alzheimerova choroba je jedním ze strašáků 21. století. Podle temných předpovědí jí bude v roce 2050 trpět každý pětaosmdesátý člověk na světě. Léčit ji neumíme, ale snažíme se zmírňovat příznaky a potlačovat rozvoj nemoci. Izraelští vědci při testech na myších objevili látku, která to dokáže. Je to kupodivu skořice.

Vědci z telavivské univerzity geneticky přivodili laboratorním myším agresivní formu Alzheimerovy nemoci - neurodegenerativního onemocnění mozku. Osud myší ale není tak hořký. Jako lék totiž berou vodu se skořicí. Z výsledků testů vyplynulo, že proti Alzheimerově nemoci působí preventivně. U myší, které ho pily 4 měsíce, se i přes genetické naprogramování nemoc skoro nerozšířila. „Myši v sobě mají 5 mutací lidských genů, nemoc je velmi agresivní. Ale u myší, které pily vodu se skořicí se nemoc v porovnání s těmi, které ji nepily, téměř nerozvinula,“ popisuje vedoucí výzkumu Michael Ovadia.

Profesor Michael Ovadia
Profesor Michael Ovadia
Více fotek
  • Profesor Michael Ovadia autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2715/271475.jpg
  • Koření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2715/271473.jpg

Vědci doufají, že se stejný výsledek prokáže i při klinických zkouškách u lidí. Alzheimerovu nemoc způsobují patologické bílkoviny, které se jako vlákna nebo amyloidové plaky ukládají do mozku. Ty pak způsobují poškození a rozpad nervových buněk a spojů. A právě tuhle destrukci skořice u myší zastavila. Výsledky potvrdil i test, při kterém vědci zkoušeli, nakolik si myši pamatují známé předměty. I tady ty, které popíjely skořici, prokázaly daleko větší mentální způsobilost.

„V lidském mozku se toxická vlákna začínají usazovat kolem čtyřicítky, poškození je ale viditelné až po 65 roce. Pokud budete už předem pravidelně pít roztok se skořicí, může to rozvoj Alzheimerovy nemoci potlačit,“ říká profesor Ovadia.

Video Skořice potlačuje rozvoj Alzheimera
video

Skořice potlačuje rozvoj Alzheimera

Vědci navíc během laboratorních testů zjistili, že skořice nefunguje jen na Alzheimerovu nemoc, ale také na infekce a viry: „Hodně lidí mi totiž říkalo, že jim pomohla třeba na opar. Chceme ji zkusit i na chřipku.“

Profesor Ovadia ale varuje, že se nic nesmí přehánět – ani léčba skořicí. Koření totiž obsahuje toxické látky, které ve velkém množství zatěžují játra. Doufá, že se mu díky testům podaří rozšířit bezpečný extrakt s návodem k použití.