Žena napadená šimpanzem ukázala tvář

Boston (USA) - Američanka Charla Nashová, které tým českého chirurga Bohdana Pomahače v bostonské nemocnici v květnu transplantoval tvář, dnes poprvé odhalila nový obličej veřejnosti. Nashovou před dvěma lety napadl a znetvořil bezmála metrákový šimpanz, kterého její kamarádka chovala jako domácí zvíře. Nashová byla ve Spojených státech třetím člověkem, který podstoupil úplnou transplantaci obličeje. Všechny transplantace provedl Pomahačův lékařský tým.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Brigham and Women\'s Hospital

Šimpanz v roce 2009 Nashové odtrhl z tváře nos, rty a oční víčka a navíc jí utrhl obě ruce. Lékaři později museli ženě odebrat oči, které zvíře vážně poškodilo. Ruce Nashové stále ještě chybějí. Lékaři se jí je pokusili transplantovat současně s obličejem, kvůli pooperačním komplikacím je ale později museli znovu odebrat.

Charla Nashová po transplantaci obličeje

Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Začínám vnímat svou čelist a bradu,“ řekla dnes Nashová v televizním pořadu NBC Today. „A mohu pohnout ústy a usmát se. Jsem sice pořád ještě slabá, ale každým dnem se cítím silnější,“ dodala. Těší se, až bude moct dělat věci, jež dříve považovala za samozřejmé - cítit vůni růží, vnímat chuť jídla a dýchat nosem.

0Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996. Transplantace obličeje zde jeho tým provádí v rámci grantu amerického ministerstva obrany. Pentagon bostonské nemocnici věnoval 3,4 milionu dolarů (57,6 milionu korun) na výzkum transplantací, během kterého by měli lékaři dát nový obličej pěti lidem.


Dcera Nashové v pořadu řekla, že je ze zdravotního stavu své matky nadšená. „Je skvělé vidět tak velké pokroky a její štěstí, které tu dřív nebylo,“ řekla. „Podle mě se nemůže dočkat úplného zotavení. Zlepšuje se v mluvení a začíná jíst,“ doplnila.

První jídlo, které si Nashová po operaci dala, byla vajíčka se sýrem. Před operací mohla jíst pouze tekutou stravu pomocí brčka.

Od roku 2005 provedli chirurgové na celém světě jen deset transplantací celého obličeje. Tři z nich se podařily českému lékaři ve Spojených státech. Operace a následná léčba je hodně drahá. V bostonské nemocnici ji hradí z daru Pentagonu ve výši tří a půl milionu dolarů.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské