Druhý den norské piety. Přeživší se vrátili na ostrov Utöya

Oslo – Několik stovek lidí dnes v Norsku navštívilo ostrov Utöya severozápadně od Osla, aby si připomněly měsíc staré tragické události. Jednalo se zejména o osoby, které 22. července střelbu atentátníka přežily; doprovázeli je jejich příbuzní a známí. Druhým dnem tak pokračují třídenní pietní akce k uctění památky obětí teroristických útoků Anderse Behringa Breivika.

Na ostrově, který je jinak pro veřejnost stále uzavřen, bylo k dispozici na 250 zdravotníků, policistů či psychologů. Mají sloužit jako průvodci a případně poskytnout pomoc, kdyby někoho přemohly emoce.  

Každý z přeživších si mohl na ostrov vzít jednoho blízkého. „Mluvili jsme tam pak o prožitcích hlavně s těmi, které jsme si přivedli,“ říká Jorid Nordmelanová. „Vlastně jsem původně na ostrov vůbec jet nechtěla. Byla jsem rozhodnutá, že už sem nikdy nevstoupím… Teď jsem ráda, že jsem to udělala,“ dodala.

Bylo dobře, že návštěvníci viděli květiny a svíčky, které na místech vraždění položili v pátek blízcí těch, kteří zahynuli, řekl šéf norského zdravotního úřadu Björn-Inge Larsen. Pomůže jim to podle psychologů přemoci pocit viny, který pociťují za to, že oni zůstali naživu a jejich kamarádi ne.

Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Po několika hodinách střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.