Údajný ukrajinský agent české špionáže míří k soudu

Kyjev - Ukrajinská generální prokuratura předala soudu případ údajného agenta české špionáže, který letos na jaře rozbouřil hladinu česko-ukrajinských vztahů. Oznámil to dnes ve svém ukrajinském vydání ruský list Kommersant. Muž označený jako „občan S.“ se údajně zabýval výzvědnou činností ve prospěch české vojenské rozvědky, kterou podle ukrajinské strany reprezentovali pracovníci českého velvyslanectví plukovník Zdeněk Kubíček a majorka Petra Novotná. Oba čeští občané byli z Ukrajiny vyhoštěni.

Kauza propukla v polovině května, kdy kyjevské ministerstvo zahraničí obvinilo Kubíčka s Novotnou, že po léta prováděli špionáž se zaměřením na ukrajinský zbrojní průmysl. S pomocí dvou ukrajinských placených spolupracovníků údajně získávali informace o vývoji nové ukrajinské letecké a raketové techniky včetně zakázek pro Rusko.

Česká diplomacie na skandál reagovala obviněním, že krok ukrajinských úřadů je odvetou za udělení českého azylu pro ukrajinského exministra, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití funkce. Bohdan Danylyšyn, bývalý člen vlády Julije Tymošenkové, dostal v Praze azyl letos v lednu a aktivně se od té doby zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur.

Vyhoštění čeští diplomaté
Vyhoštění čeští diplomaté

Na vyhoštění dvou vojenských přidělenců z Kyjeva odpověděla Praha stejným krokem, když vyzvala k odjezdu z Česka dva pracovníky ukrajinské ambasády. Obě strany pak vyjádřily naději, že konflikt je tímto krokem ukončen.

„Občan S.“, zaměstnanec kyjevského závodu civilního letectví číslo 420, je obviněn z toho, že plukovníku Kubíčkovi za úplatu předával dokumenty týkající se perspektiv podniku Južmaš a programu vývoje letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros.