Na Ground Zero rostou nové věže, jizvy z 11. září ale nezacelí

New York - Na newyorském Ground Zero v současnosti panuje nejčilejší stavební ruch od teroristického útoku. Rány po něm jsou na místě i po deseti letech stále patrné a jen tak nezmizí. Kdy bude hotová ambiciózní rekonstrukce, na jejímž konci se na jižním Manhattanu bude tyčit hned šest věží nového Světového obchodního centra, se neodvažuje odhadovat ani starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Nejvyšší budovou v New Yorku se stane Freedom Tower. Zatím je postavených 80 z konečných 104 pater a každý týden přibývá jedno patro. Budova vznikající v severozápadním rohu obřího staveniště by měla být hotová už příští rok. Padesát pater z plánovaných 72 již má i věž Four World Trade Center v protilehlém jihovýchodním rohu stavební plochy. Otevřít by se měla příští rok na podzim.

Jedinou budovou z nového centra, která již stojí, je Seven World Trade Center, která stojí mimo vlastní plochu, kde se staví. Otevřela se v květnu 2006 a nyní je již téměř kompletně pronajatá. Největší otazník naopak stále visí nad věží číslo dvě. Datum jejího dokončení bude známé, až se tam podaří zajistit nájemce.

Na Ground Zero rostou nové věže
Na Ground Zero rostou nové věže

Obnova místa dlouho přešlapovala na místě. Mohly za to spory a nejasnosti mezi majitelem pozemku, jímž je Přístavní správa států New York a New Jersey, a investorem Larrym Silversteinem, jenž má pozemky pronajaté. Mnoho z dosavadních stavebních prací také nebylo vidět, protože se odehrávaly v podzemí. Kromě inženýrských sítí se tu například buduje obří dopravní uzel, v němž se protne 11 linek metra a rychlodráha z New Jersey.

  • Na Ground Zero rostou nové věže
    Na Ground Zero rostou nové věže zdroj: AP Photo
  • Na Ground Zero rostou nové věže
    Na Ground Zero rostou nové věže zdroj: AP Photo

Rozvržení komplexu je dílem architekta Daniela Libeskinda. Podle něj je obnova místa projevem optimismu, že budoucnost bude dobrá, přestože ji ohrožuje mnoho hrozeb. „Když jsem přemýšlel o tomto místu, přemýšlel jsem o symbolech, které nám každý den připomenou, co se tu stalo, protože každý den je svým způsobem výročím,“ řekl novinářům.

Nové Světové obchodní centrum by podle něj mělo symbolizovat totéž, co pro tisíce imigrantů přijíždějících do New Yorku symbolizovaly Spojené státy - svobodu. Rozvržení nových věží se proto inspirovalo plameny na pochodni, kterou drží v ruce Socha svobody. Věž One World Trade Center je zase vysoká 1776 stop (zhruba 541 metrů), připomíná tak rok vyhlášení americké nezávislosti.

Video Rozhovor s Jiřím Boudníkem
video

Rozhovor s Jiřím Boudníkem

Rozhovor s Jiřím Boudníkem

Světadíl 31.8.

Reportáž Michala Kubala