V Rumunsku bude americký protiraketový štít

Washington - Ministři zahraničí USA a Rumunska Hillary Clintonová a Teodor Baconschi dnes ve Washingtonu podepsali dohodu o vybudování základny protiraketového štítu na rumunském území. Zařízení vybavené střelami pro ničení balistických raket by mělo vzniknout do čtyř let na základně letectva Deveselu v jižním Rumunsku. Na základně by mělo poté pobývat 150 až 200 Američanů.

Severoatlantická aliance na svém loňském summitu rozhodla o vytvoření nového protiraketového štítu, který by propojil obranné prvky v Evropě i v USA a ochránil všechny členy NATO před balistickými střelami dlouhého doletu, kterými by mohl disponovat například Írán. Plán počítá s umístěním několika lodí s protiraketovými střelami ve Středozemním moři. Do roku 2015 by pak měla vzniknout pozemní základna se střelami v Rumunsku a do roku 2018 podobné zařízení v Polsku.

Hillary Clintonová:

„Dohoda, kterou jsme právě podepsali, udělá z Rumunska klíčového hráče pro rozvíjející se protiraketovou obranu NATO. Touto dohodou společně vytváříme bezpečnější budoucnost pro nás všechny.“


Proti rozmístění prvků americké protiraketové obrany v jihovýchodní Evropě a okolí Černého moře v minulosti opakovaně protestovalo Rusko. Moskva navrhovala propojení aliančních a ruských obranných systémů. Západ se spoluprácí souhlasí, navrhuje ji ale pouze v rozsahu výměny operačních dat.