Rabbání v současné době vedl výbor o sedmi desítkách členů, jehož úkolem bylo usilovat o dialog s Tálibánem. Vedením skupiny jej pověřil prezident Hamíd Karzáí, který existenci rady prozradil loni v říjnu. Jednání, která zatím nepřinesla významnější pokrok, se týkala například přidělení vládních postů tálibánským vůdcům či blížícího se odchodu zahraničních sil ze země.
Burhánuddín Rabbání:
„Mír není nemožný, s pomocí boží ho dosáhneme, ale je to těžká práce a vyžaduje spolupráci všech stran.“
„Rabbání zahynul mučednickou smrtí,“ sdělil vedoucí kábulské kriminální služby Muhammad Záhir. Při útoku utrpěl zranění také blízký poradce afghánského prezidenta Hamída Karzáího.
Rabbáního zabití je vážná rána pro mírové a usmiřovací úsilí prezidenta Karzáího, zvýrazňuje ale také neschopnost vlády chránit i ty největší prominenty mezi afghánskými politiky.
Atentát odsoudil mimo jiné americký prezident Barack Obama, který se dnes sešel s Karzáím na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Karzáí, který po Rabbáního vraždě zkrátil svou návštěvu ve Spojených státech a vydal se zpět do vlasti, prohlásil, že jeho vláda ani po tomto útoku neustoupí od záměru dosáhnout v zemi míru.

Burhánuddín Rabbání byl zavražděn
Naposledy se podařil Tálibánu atentát proti významné politické osobnosti v Afghánistánu letos v červenci, kdy při sebevražedném útoku osobního strážce zahynul Karzáího bratr Ahmad.