Propuštění Američané: Íránu tleskáme, ale zase ne tolik

New York – Američtí turisté Josh Fattal a Shane Bauer dnes poprvé od propuštění z íránského vězení vystoupili pro americká média. Na tiskové konferenci zopakovali, že se ničeho nezákonného nedopustili a že byli zadržováni jen kvůli své národnosti. Obvinění ze špionáže označili za vykonstruované. Zároveň popsali údajné mučení jiných vězňů v íránských věznicích.

Fattal a Bauer byli odsouzeni za špionáž k osmi letům vězení poté, co už v íránské věznici strávili dva roky. Teherán je ale propustil na kauci půl milionu dolarů (devět milionů korun) za každého. Fattal dnes prohlásil, že spolu s Bauerem děkují Íránu, že udělal správnou věc, když umožnil jejich odchod ze země. Zároveň ale zdůraznil, že Teherán „si nezaslouží přehnaný respekt za to, že ukončil něco, co v první řadě vůbec neměl právo zahájit“.

„Od samého začátku bylo jediným důvodem pro naše zadržení to, že jsme Američané. Írán vždy spojoval náš případ se svými politickými spory s USA,“ uvedl Fattal. Bauer zopakoval, že s Fattalem a s další Američankou Sarah Shourdovou byli na túře v pohraničních oblastech sousedního Iráku, když je Íránci zadrželi. Na rozdíl od předchozích vyjádření ale zpochybnil, že by překročili špatně značenou hranici do Íránu. 

Shane Bauer:

„Jediné vysvětlení našeho dlouhého věznění je 32 let nepřátelství Ameriky a Íránu. Je ironií, je Sarah, Josh a já jsme proti americké politice vůči Íránu, která toto nepřátelství živí.“


Oba propuštění vězni také uvedli, že ve věznici byli svědky krutého zacházení s jinými zadrženými. „Mnohokrát jsme slyšeli výkřiky ostatních vězňů, kteří byli biti, a nemohli jsme jim nijak pomoct,“ řekl Fattal. Uvedl také, že s Bauerem držel několik hladovek, aby jim vůbec íránské úřady předaly dopisy od rodin.

Bauer, Fattal a Shourdová byli zatčeni v červenci 2009 na hranici s Irákem, protože údajně nelegálně přešli do Íránu. Všichni tvrdili, že o tom nevěděli, jelikož hranice není dobře značená. Pak je Teherán obvinil ze špionáže. Shourdovou ještě před procesem Íránci loni ze zdravotních důvodů propustili na kauci půl milionu dolarů.

Spojené státy s Íránem nemají diplomatické vztahy. Za propuštění Američanů se přimlouval generální tajemník OSN, prezidenti Iráku a Venezuely. Oba propuštění poděkovali taky Turecku, Brazílii, Ománu a Švýcarsku, které jejich osvobození pomohly dojednat.