Americký zločinec dopaden po 41 letech

Lisabon - Jeden z nejhledanějších amerických zločinců na útěku George Wright byl zadržen v Portugalsku. Wright v roce 1970 utekl z vězení, následně unesl letadlo do Alžírska a od té doby unikal spravedlnosti. Wright v roce 1962 zavraždil amerického válečného veterána, kterého oloupil o 70 dolarů; soud mu za to vyměřil 30 let vězení. Po osmi letech ale odsouzený muž dokázal utéct z věznice v New Jersey a následující dva roky žil pod změněnou identitou v Detroitu.

V roce 1972 Wright společně s několika dalšími zločinci unesl letadlo směřující z Detroitu do Miami. Na palubu přišel přestrojený za kněze a pistoli měl ukrytou v otvoru vyřezaném do stránek bible. Po přistání v Miami únosci nabídli osvobození 88 pasažérů výměnou za milion dolarů.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na požadavky únosců přistoupil. Předání peněz bylo asi nejvíce ponižující v celé historii FBI. Únosci totiž přinutili agenty FBI přijít na letištní plochu v plavkách, aby jim zabránili tajně přinést zbraň.

Po získání výkupného únosci odletěli do Bostonu, kde nabrali další palivo, a nakonec zamířili do Alžírska. Tamní úřady jim sice na nátlak Američanů zabavily výkupné, Wright a jeho společníci ale zůstali na svobodě.

Během bezmála 40 let se podařilo většinu únosců chytit, Wright ale stále unikal spravedlnosti. Nakonec se ho podařilo vypátrat v Portugalsku, kde ho místní policie v pondělí nedaleko Lisabonu zatkla. Zatím není jasné, kdy bude vydán do USA.

Video George Wright zatčen
video

George Wright zatčen