Američan chystal útoky na Pentagon a Kapitol

Boston – Americké úřady zadržely šestadvacetiletého muže, který údajně připravoval teroristické útoky na Pentagon, Kapitol a americké jednotky v zahraničí. Na budovu ministerstva obrany chtěl zaútočit pomocí dálkově ovládaného letadla s výbušninami. Muž chtěl prý „zasadit psychologickou ránu Američanům, nepřátelům Alláha“. Muži teď hrozí až 65 let vězení.

Šestadvacetiletý fyzik Rezwan Ferdaus, který získal diplom na Severovýchodní univerzitě v Bostonu ve státě Massachusetts, připravoval především útoky na budovy ministerstva obrany a Kongresu pomocí modelů dálkově ovládaných letadel napěchovaných výbušninami. Vybral pro tento účel dva exempláře o délce až 1,5 metru s rozpětím křídel až dva metry. Podle prokuratury již vybral místa, odkud makety letadel měly vyletět.

Ferdaus chtěl verbovat teroristy

Muž bydlící ve městě Ashland v Massachusetts také v posledních měsících upravil několik mobilů tak, aby sloužily jako roznětka pro útoky bojovníků teroristické sítě al-Káida proti americkým vojákům v zahraničí. Chtěl získat pro teroristickou činnost proti Američanům další muže a sháněl proto nejen dálkově ovladatelné modely letadel a výbušniny, ale i šest útočných pušek AK 47, známých jako samopaly Kalašnikov, a granáty.

Ferdausovy plány odhalili agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří se mu představili jako členové al-Káidy. Ferdaus jim nejprve vše prozradil při telefonických a dalších hovorech, které agenti nahráli. Poté jednomu z nich předal dva paměťové nosiče (USB), na kterých byly podrobnosti připravovaných útoků. Byl zatčen, když ukládal do své skrýše zbraně a další materiál, který mu na jeho přání krátce předtím dodali údajní členové al-Káidy - agenti FBI.  

Prokuratura zdůraznila, že Ferdaus ani na okamžik nepředstavoval pro veřejnost skutečnou hrozbu, protože byl údajně od začátku svých příprav na útoky v lednu loňského roku pod neustálou kontrolou FBI.  

Video Terorista chtěl útočit na Pentagon
video

Terorista chtěl útočit na Pentagon

Ferdaus se policejnímu informátorovi například svěřil, že chce zasáhnout Pentagon, který podle něho představuje „hlavu a srdce hada“. Sebe označil za trestající ruku Alláhovu. Chtěl podle vyšetřovatelů zabít co nejvíce amerických mužů, žen a dětí. „Nemohu se zastavit. Nemám jinou volbu,“ svěřil se mladý Američan údajným členům al-Káidy, kteří ho prý přesvědčovali, aby od svého záměru upustil.

Svobodný bezdětný muž podle vyšetřovatelů nebyl podle všeho napojen na žádnou teroristickou organizaci. Islámským radikálem se údajně stal díky sledování videí a internetu a hodlal odjet do zahraničí s cílem vycvičit se „spolu se svými bratry“.