Hugh Grant: Odposlouchávalo se až hanba!

Londýn – Neodposlouchávali jenom novináři z nedělníku News of the World: K ilegálním odposlechům se uchylovalo nejméně šest až sedm britských listů. S takovou kritikou médií vystoupil v úterý večer v Manchesteru na konferenci vládních konzervativců herec Hugh Grant. V poslední době se právě on stal tváří nesouhlasu s metodami práce bulvárních listů. Kritizoval také britské vlády za to, že podle něj podlézaly mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, vlastníkovi nedělníku News of the World (NoW), který byl kvůli odposlechům uzavřen.

Po propuknutí skandálu kolem NoW Grant několikrát přesvědčivě vystupoval v televizních debatách a v posledních týdnech na stejné téma mluvil na konferencích všech tří hlavních politických stran - opozičních labouristů i vládních liberálních demokratů a konzervativců. V Manchesteru se také v úterý sešel s premiérem Davidem Cameronem.

Během debaty na okraj konference Grant řekl, že ví „s určitostí“, že se na odposleších podílelo šest až sedm listů, včetně NoW. „Přijde se na to velmi brzy při policejním vyšetřování nebo při šetření Levesonovy komise. Nejde o žádné drobnosti, tyto věci se děly v masovém měřítku,“ řekl Grant, který si je jist tím, že byl odposloucháván i jeho telefon.

0„Pět vlád po sobě se plazilo před jedním vlastníkem médií.“

Podle Hugh Granta si konzervativní i labouristické vlády Murdocha předcházely kvůli vlivu, který jeho listy mají na volební rozhodování voličů.


Cameron jmenoval soudce Briana Levesona do čela komise, která má odposlechy prošetřit. Premiér byl do celého skandálu zatažen tím, že si najal před čtyřmi roky jako vedoucího komunikace bývalého šéfredaktora NoW Andyho Coulsona, kterého kvůli odposlechům vyšetřuje policie. Coulson pod tlakem skandálu letos v lednu z funkce v Cameronově kanceláři odešel. Coulsona doporučil Cameronovi nynější ministr financí George Osborne. Grant v úterý tvrdil, že Osborna před Coulsonem varoval. Zapochyboval také, že by Cameron nevěděl o tom, že za Coulsona byly odposlechy v NoW rozšířené.

Po setkání s Cameronem v úterý v Manchesteru Grant řekl, že premiér se zdá být odhodlaný k mediálním reformám, které Levesonova komise doporučí. Leveson již uvedl, že Grant bude mezi 46 svědky, kteří budou před komisí vypovídat. Vedle něj to budou i spisovatelka J.K. Rowlingová, herečka Sienna Millerová a rodiče unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Během aféry vypovídal v britském parlamentu i Rupert Murdoch, ale na Granta velký dojem neudělal. „Mohu vám jako špatný herec říci, že bylo snadné poznat špatný herecký výkon,“ řekl Grant listu The Guardian. „Podle mých zdrojů byl týden před slyšením bystrý jako vždy. Myslím, že všechny ty dlouhé pomlky a stařecká image byly předstírané,“ řekl Grant.