Kanada odmítá výzvu Amnesty International k zatčení Bushe

Ottawa - Amnesty International (AI) vyzvala kanadské úřady, aby zatkly bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, až zemi příští týden navštíví. Bush podle této mezinárodní organizace na ochranu lidských práv během svého působení v Bílém domě porušil mezinárodní právo a nařizoval mučení. Kanada tento požadavek s pohoršením odmítla.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney požadavek odmítl jako laciné gesto. „Amnesty International si záměrně vybírá kauzy, aby se politicky zviditelnila. Taková gesta vysvětlují, proč tolik uznávaných bojovníků za lidská práva organizaci opustilo,“ řekl ministr. Poukázal na to, že organizaci v minulosti nevadil například pobyt kubánského diktátora Fidela Castra v Kanadě.

Amnesty International obviňuje Bushe, že během boje proti teroristické síti Al-Káida nechal americké jednotky nelidsky zacházet se zajatci. Kritizuje ho také za schválení „rozšířených vyšetřovacích technik“, mezi nimiž byly i postupy považované za mučení - například waterboarding, který ve vyslýchaném vyvolává dojem, že se topí.

Prohlášení Amnesty International

„Kanada musí dodržet své mezinárodní závazky a zadržet a trestně stíhat bývalého prezidenta Bushe, který je odpovědný za porušování mezinárodního práva a za mučení. (…) Jestliže úřady ve Spojených státech dosud nepostavily bývalého prezidenta Bushe před soud, musí zasáhnout mezinárodní společenství. Pokud Kanada během jeho návštěvy zůstane nečinná, bude to znamenat porušení Mezinárodní konvence proti mučení a bude to ukázka pohrdání základními lidskými právy.“


Mezinárodní trestní soud Bushe ani nikoho jiného z jeho administrativy kvůli postupu v boji s al-Káidou neobvinil. Americká justice několik případů mučení zajatců vyšetřovala, ale došla k závěru, že to bylo pochybení jednotlivých vojáků.