Americká armáda má problémy s drogami

San Diego – Americké námořnictvo se potýká s drogovou aférou. Kvůli užívání nebo prodeji drog bylo propuštěno 64 vojáků. Čtyřicet devět z nich přitom sloužilo na letadlové lodi, ze které byl v květnu pohřben do moře Usáma bin Ládin. Námořnictvo zatím neupřesnilo, jestli se některý z propuštěných na této akci podílel, a dodalo, že vůči drogám uplatňuje politiku nulové tolerance.

Vyřazení námořníci byli přistiženi při užívání nebo prodeji syntetické drogy s názvem Spice. Ta má napodobovat účinky marihuany.

Většina námořníků, o jejichž služby již armáda nestojí, sloužila na letadlové lodi USS Carl Vinson, na jejíž palubě se běžně nachází okolo 5 000 členů posádky. Podle amerického námořnictva není jasné, zda se někteří z vyřazených námořníků podíleli na operaci proti bin Ládinovi.

Bývalého vůdce al-Káidy zastřelilo na začátku května zvláštní americké komando v domě v pákistánském Abbottábádu. Tělo bin Ládina pak bylo transportováno na loď USS Carl Vinson, z níž bylo posléze shozeno do vod Arabského moře.