Do poničené Fukušimy mohli poprvé vstoupit novináři

Tokio - Japonské úřady dnes poprvé od březnové katastrofy vpustily novináře do poškozené jaderné elektrárny Fukušima, ze které kvůli zemětřesení a vlně tsunami do okolního prostředí unikala radioaktivita. Prohlídka měla ukázat, do jaké míry se situace v elektrárně po osmi měsících od události stabilizovala. Žurnalisté v areálu viděli obraz zkázy - převrácené nákladní vozy, rozpadající se budovy reaktoru a prakticky netknuté hromady smetí, uvedla agentura AP.

V důsledku tsunami selhalo v elektrárně vzdálené asi 225 kilometrů severovýchodně od japonské metropole Tokia chlazení reaktorů a do okolního prostředí několik týdnů unikaly radioaktivní částice. I když hodnoty meření stále překračují povolené limity, podle japonských úřadů se situace od té doby zlepšila natolik, že bylo možné areál navštívit. Novináři přesto dostali ochranné kombinézy a po prohlídce absolvovali test radiace.

Prohlídku absolvovali představitelé některých japonských a mezinárodních médií s představitelem japonské vlády pověřeným řešením jaderné krize. Podél cest uvnitř areálu zůstávají vozy, které převrátila přívalová vlna, a tam, kde se rozpadaly budovy reaktorů, se nacházejí hromady suti.

Toširo Iinuma, pracovník vstupního komplexu Fukušimy 

„Pracovní podmínky už se výrazně zlepšily. Vidíme, jak se Fukušima Daiči stabilizovala, ale ještě nás čeká dlouhá cesta.“


Podle japonské energetické společnosti TEPCO, provozovatele zařízení, jsou úniky radiace mnohem méně nebezpečné než v prvních dnech krize. Technici podle ní nyní pracují na uzavření zařízení za stavu, kdy je teplota reaktorů nízká a pod kontrolou.

Dle předpokladů japonské vlády potrvá nejméně 30 let, než bude jaderné palivo možné bezpečně odebrat a továrnu vyřadit z provozu. Na desítky let se pak odhaduje doba, po které se obyvatelé budou moci vrátit do 20 kilometrů širokého prostoru kolem elektrárny, ze kterého museli uprchnout. Obývalo ho přes 85 tisíc lidí.

Video Novináři ve Fukušimě
video

Novináři ve Fukušimě