Německo kvůli kebabovým vraždám přitvrdí vůči extremistům

Berlín – Německo plánuje kvůli nedávno odhalené sérii takzvaných kebabových vražd vytvořit databázi nebezpečných pravicových extremistů. Vzniknout má i speciální bezpečnostní centrum zaměřené na boj s krajní pravicí. Vzorem pro plánovanou neonacistickou databázi bude podle ministra vnitra Hanse-Petera Friedricha již existující registr islámských radikálů, který Německo vytvořilo po 11. září 2001.

Mezitím vyšlo najevo, že německá policie měla v roce 1998 možnost trojici pozdějších pachatelů těchto zločinů zadržet, na poslední chvíli ale zásah proti nim odvolala. Podle televize MDR není zatím zřejmé, z jakého důvodu byla zastavena tato operace, na niž se už chystalo vyrazit speciální komando.

Kvůli dřívějším chybám při vyšetřování této kauzy se účastníci dnešního jednání vlády s vyšetřovateli dohodli na zlepšení spolupráce a zintenzivnění výměny informací mezi Spolkovým kriminálním úřadem a kontrarozvědkou, která má dohled nad extremisty na starosti. Pomoci tomu má i chystané centrum obrany proti krajně pravicovým hrozbám. Také pro tuto instituci má být vzorem středisko vyhodnocující informace o islamistických teroristických hrozbách, které Německo zřídilo v roce 2004.

Podle ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserové-Schnarrenbergerové budou dál pokračovat debaty o možném zákazu neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD), po němž v minulých dnech volala řada německých politiků. Berlínská vláda podle ní ale takový návrh podá pouze v případě, že bude jisté, že jej ústavní soud znovu nezablokuje, jako se to stalo už v roce 2003.

Němečtí kriminalisté odhalili na počátku listopadu tříčlennou skupinu neonacistů ze saského Zwickau (Cvikova), jejíž příslušníci v letech 2000 až 2007 zastřelili po celé zemi nejméně deset lidí, převážně přistěhovaleckých živnostníků. Kromě těchto takzvaných dönerových vražd mají Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a jejich společnice Beate Zschäpeová na svědomí také sérii přepadení bank a pravděpodobně i bombové útoky. Vyšetřovatelé zadrželi rovněž údajného komplice této trojice, který jí měl obstarávat automobily a také poskytnout doklady. Takzvané Národněsocialistické podzemí, jak si skupina říkala, ale mohlo být ještě větší.


Případ má také mezinárodní rozměr, neboť pistole, kterou byly spáchány všechny dosud známé vraždy připisované této skupině, pochází ze Švýcarska. Podle tamního tisku ji prodal čechošvýcarský obchodník Jan Luxík. Jak se dostala k východoněmeckým neonacistům, je však zatím nejasné. Tisk spekuluje o možném propojení se švýcarskými krajně pravicovými formacemi. České úřady Němci v této souvislosti zatím neoslovili.