Syrští vojáci postřelili dva Turky

Damašek – V noci na dnešek postřelili syrští vojáci dva Turky. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan krátce na to vzkázal syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, že jeho dny jsou sečteny. Násilnosti pokračovaly ale v Sýrii i dnes, bezpečnostní síly zabily nejméně 4 lidi.

„Armáda a bezpečnostní síly dnes ráno při domovních prohlídkách zabily dvě osoby a dalších sedm zranily ve městě Homs a dva lidi zabily a osm zranily také ve městě Kusajr,“ uvedla syrská organizace pro lidská práva se sídlem v Londýně. 

Syrští vojáci navíc postřelili v noci na dnešek dva Turky. Autobus s tureckými poutníky se vracel z muslimské pouti v Saúdské Arábii přes syrské území. Vojáci na ně začali střílet. Turecký premiér v reakci na tento incident vzkázal syrskému prezidentu Asadovi: „Budeš bojovat proti komu? Budeš bojovat proti svým muslimským bratrům, kterým vládneš?“ 

Recep Tayyip Erdogan dodal, že dny syrského prezidenta Bašára Asada, jehož režim má podle OSN od března na svědomí životy již 3 500 vzbouřenců, jsou sečteny. 

Naopak Moskva se dnes opět zastala Damašku. Za násilí v zemi mohou také ozbrojené skupiny, které se infiltrují mezi syrskou opozici, řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Zároveň odsoudil jako provokaci výzvy západních zemí, aby opozice nevyjednávala s Asadovou vládou. Násilí podle Moskvy musejí současně zastavit obě strany.