Tádžikistán propustil ruské piloty

Dušanbe/Moskva - Tádžikistán dnes propustil na svobodu ruské piloty, které odsoudil k vysokým trestům do vězení. Změna rozsudku následovala po ostré reakci Moskvy. Prokurátor dnes před odvolacím soudem označil původní verdikt za příliš přísný a neodpovídající závažnosti prohřešku, a tak požádal o snížení trestu na 2,5 roku a následné osvobození pilotů, protože trest si vzhledem k předchozí vazbě a amnestii už odpykali.

Ruský pilot Vladimir Sadovničij a jeho estonský kolega ruské národnosti Alexej Ruděnko byli 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzeni k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování. Oba piloti se svými letouny An-72 plnili v Afghánistánu humanitární misi a při návratu do Ruska letos v březnu přistáli na letišti u Dušanbe, aby doplnili palivo. Tádžické úřady ale oba piloty zadržely s odůvodněním, že k přistání neměli povolení, a letecký motor přepravovaný na palubě označily za kontraband. Zabavily i obě letadla.

Rusko považovalo verdikt za nespravedlivý a nehumánní. Diplomacie protestovala a úřady vzápětí začaly po stovkách zatýkat Tádžiky, kteří si v Rusku vydělávají na živobytí; tyto peněžní převody od statisíců gastarbeiterů do vlasti představují podle odhadů skoro až dvě pětiny hrubého domácího produktu chudé středoasijské země. Před tádžickým velvyslanectvím v Moskvě demonstrovali prokremelští mládežníci. Zazněly i hrozby zavedení víz či zákazu práce Tádžiků, kteří údajně po Rusku šíří různé nemoci.  

Medvěděv: Případ pilotů se v našich vztazích nemůže neodrazit

Případ pilotů „se nemůže neodrazit na našich vztazích“, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Celý soud nad piloty „budí právní pochyby“, a tak šéf ruského státu spoléhal na to, že „jejich tádžičtí přátelé“ ruské argumenty vyslyší.

Motivy tvrdého potrestání pilotů nebyly zcela jasné, v ruském a tádžickém tisku se vynořily různé spekulace: Dušanbe prý chtělo hlavně zabavit letadla, potřebovalo vyvinout tlak na Moskvu, aby propustila na svobodu zetě tádžického prezidenta odsouzeného v Rusku za obchod s drogami, prý se rozhodlo „dát Rusku přes čenich“ ve snaze zalíbit se Američanům anebo si prezident Rachmon chtěl tvrdým postupem vůči Rusům vylepšit popularitu u vlastního obyvatelstva.