Ztracená ruská sonda už není ztracená

Darmstadt (Německo) - Evropská kosmická agentura (ESA) navázala kontakt s ruskou meziplanetární sondou Fobos-Grunt, kterou se nepodařilo počátkem listopadu navést na dráhu k Marsu. Podle dnešní zprávy na webu ESA je to vůbec poprvé od začátku mise, co odborníci na Zemi přijali signál z tohoto aparátu.

„Vyslali jsme příkaz a sonda odpověděla,“ prohlásil v německém Darmstadtu mluvčí ESA. „Mohla by to být šance na její záchranu.“ Prozatím je jisté jen to, že „Fobos-Grunt ještě žije“. Navázání kontaktu se podařilo v úterý večer pozemní stanici v západoaustralském Perthu.

Skutečnost, že se podařilo odborníkům se sondou spojit, ale automaticky neznamená její záchranu. ESA nyní pracuje s Rusy na způsobu, jak spojení udržet.¨

Ruská vesmírná agentura Roskosmos již přitom Fobos-Grunt zjevně odepsala. Teoretická možnost, že by se letovým inženýrům podařilo sondu přeprogramovat na let k Marsu, potrvá ještě do konce listopadu, pak se „okno“ optimální dráhy k této planetě přibližně na dva roky uzavře.

Pokud se technikům nepodaří sondu navést z oběžné dráhy kolem Země na cestu k Marsu, dopadnou její trosky na Zemi v rozmezí do prosince až po únor příštího roku. Přesný termín možného vstupu do atmosféry ještě není znám.